На початок сторінки

Україна, м. Миколаїв
Мережа магазинів "Дом Спорту"
вул. Троїцька (Кірова), 244

(068) 555-79-41

Магазин велосипедов "Спортэк" в Facebook
м. Миколаїв, Мережа магазинів "Дом Спорту"
(068) 555-79-41
Каталог Корзина 0

Типи навісного обладнання Shimano для MTB велосипедів

Опубліковано:

Найбільший та відомий світовий виробник навісного обладнання для велосипедів – японська корпорація SHIMANO.

Трохи пояснимо, що таке «навісне обладнання» - це будь-яка деталь велосипеда, яка кріпиться до рами.

SHIMANO виготовляє всю лінійку компонентів, необхідних для комплектації велосипедів.

Все вироблене обладнання SHIMANO ділить на класи (рівні), що відрізняються, перш за все, призначенням, якістю виготовлення та, найголовніше, ціною.

Якщо ви простий велолюбитель, що віддає перевагу спокійні міські поїздки, то вам, природно, немає ніякого сенсу купувати обладнання найвищого класу, призначене для професійних спортсменів та гонщиків. Враховуючи, що в цій лінійці одна деталь, наприклад, касета, може коштувати за ціною простого міського байка.

Пам'ятайте, що Запчастини SHIMANO навіть самого початкового рівня, на відміну від безіменного китайського ширвжитку, за якістю і надійності цілком придатні для нормального катання навіть по наших міських дорогах, які часто нагадують слабо пересічену місцевість.

SHIMANO виділяє кілька лінійок (напрямків) виробленого обладнання:

  • MTB – гірські велосипеди, призначені для катання поза дорогами;
  • Road – шосейні;
  • Urban – міські;
  • Gravel/Adventure – грейвел, гравійники, гравійні велосипеди. Це велосипеди для тих, хто менш націлений на конкретну спортивну дисципліну. Грейвели більш універсальні, ніж шосейники і гірські велосипеди. Ще їх називають шосейними велосипедами для поганих доріг.
  • eBike – Електровелосипеди

Кожна лінійка має свої класи, які діляться від початкового (базового) до професійного рівня.

У цій статті ми розглянемо тільки лінійку МТВ велосипедів, а в статті "Типи навісного обладнання Shimano для шосейних, міських, гравійних і електро велосипедів" можна почитати про відповідні типи обладнання для інших лінійок велосипедів.

Спочатку будуть описані особливості, характеристики, призначення кожного рівня, а потім розглянемо питання «Як правильно вибрати собі рівень обладнання».

Класифікація навісного обладнання SHIMANO для MTB (гірських) велосипедів

Shimano Tourney (Шимано Турней, Турни)

Від англійського «турнір»

Самий початковий і дешевий рівень. Використовується в велосипедах з 18-24 швидкостями для поїздок по місту. Встановлюється на дитячих, підліткових, прогулянкових, а так само бюджетних велосипедах для дорослих.

Це обладнання найважче з усіх наступних типів.

Виробник не рекомендує інтенсивно кататися по пересіченій місцевості, але досвід показує, що при не дуже інтенсивній їзді за містом по легкому бездоріжжю, так само як і наступні класи, воно нормально працює. Але тільки не по реальних горах, лісах і крутому бездоріжжю! Це дуже важливо!

Ділиться на підрівні: Tourney TZ, Tourney, Tourney AD70, Tourney TX.

Обладнання Shimano Tourney для MTB велосипедів

Shimano Altus (Шимано Альтус, Алтус)

Аналогічно попередньому, відноситься до початкового рівня, але запас міцності а так само ціни у нього вище, ніж у Tourney. Використовується в велосипедах з 21-24 швидкостями для поїздок по місту і невеликому бездоріжжю.

Обладнання Shimano Altus для MTB велосипедів

Shimano Acera (Шимано Асера, Шимано Асера)

Від іспанського «Acera» – «тротуар».

Перехідний тип від початкового рівня до середнього або початковий середній клас. Застосовується в байках з 24-27 швидкостями для спокійних катань по місту та більш впевненим прогулянкам, але не агресивному катанню по бездоріжжю.

Вважається обладнанням аматорського рівня.

Каретки мають стандарт «Квадрат» або «окталінк» (шліци). У цьому типі непогані дискові гідравлічні гальма.

Обладнання Shimano Altus для MTB велосипедів

Shimano Alivio (Шимано Алівіо)

Від іспанського «Alivio» – «полегшення».

Обладнання початкового середнього рівня. Володіє досить гарною якістю і низькою для нього ціною. Деякі деталі і компоненти Alivio за своїми характеристиками є практично копією наступного рівня (Deore), але дешевше його.

Вважається «золотою серединою» між недорогим аматорським та професійним обладнанням – воно досить надійне, має прийнятну вагу.

Використовується в MTB велосипедах з 24-27 швидкостями для їзди по місту, велотуризму, неагресивним поїздкам по пересіченій місцевості.

Обладнання Shimano Alvio для MTB велосипедів

Shimano Deore (Шимано Деор, Деоре)

Це обладнання хорошого середнього рівня. Підходить для велосипедів з 24-27 швидкостями, на яких часто катаються як по місту, так і по горах, бездоріжжю, але не для спортсменів професіоналів. Можна використовувати для аматорських змагань.

На відміну від обладнання наступного рівня трохи важче. Рекомендується для байків з високим регулярним навантаженням.

Починаючи з Shimano Deore всі наступні типи використовують технологію Dyna Sys. Її суть в більш швидкому і плавному перемиканні швидкостей. Так само використовуються інші передавальні відносини, які підходять для більшості велолюбителів, і дозволяють рідше перемикатися передніми зірками, а частіше використовувати задній перемикач.

Обладнання Shimano Deore для MTB велосипедів

Shimano ZEE (Шимано Зі)

По суті це той же Deore, але має велику міцність за рахунок додаткових вставок.

Використовується для велосипедів з 10-швидкісною трансмісією.

Використовується для агресивної їзди по гірських таі лісових стежках. Дуже висока надійність і гарантія того, що навіть при самому екстремальному спуску воно не підведе.

Підходить для даунхілу, фрірайду, крос-кантрі.

Обладнання Shimano Zee для MTB велосипедів

Shimano SLX (Шимано СЛХ)

Обладнання високого рівня: вищий аматорський або початковий професійний.

Використовується в велосипедах з 12 швидкісною трансмісією C розширеним діапазоном. Призначено для їзди по пересіченій і гірській місцевості, де швидкість – не головне.

Володіє дуже високою міцністю і надійністю, довговічністю та чіткістю перемикань. Значно легше, ніж Deore, але, в той же час, помітно дорожче.

При його виробництві Shimano використовує всі фірмові технгології: гідравліка з ServoWave, Shadow+, система Hollowtech II, кріплення манетки до гальма I-Spec EV.

Воно забезпечує хорошу якість роботи, прийнятну вагу і надійність.

Можна сказати, що це – межа доцільності для звичайного велолюбителя. Навряд чи в своїх покатушках він зустріне умови, що вимагають більш якісного обладнання. Цей клас для тих, хто хоче купити один раз і тільки підлаштовувати кожні кілька тисяч кілометрів.

Обладнання Shimano SLX для MTB велосипедів

Shimano Deore XT (Шимано ДЕОР ХТ, Деоре ХТ)

Дороге, але легке професійне обладнання, вперше з'явилося в 1982 році. Воно призначене для участі в серйозних гонках по пересіченій місцевості. При його розробці та виробництві використовувалися найсучасніші матеріали і технології Shimano.

Дуже висока надійність, низька вага, відмінна точність перемикань. Воно не вимагає підналаштування навіть через тривалий час.

Обладнання Shimano Deore XT для MTB велосипедів

Shimano DXR (Шимано ДХР)

Спеціальний тип високотехнологічного обладнання для спортсменів професіоналів BMX. Особливість - система гальм, тільки v-brake.

Обладнання Shimano DXR для MTB велосипедів

Shimano Saint (Шимано Сайнт, Сейнт, Сейнт)

Професійний тип, призначений для екстремальних навантажень: професіоналів Down Hill, фрірайд. Так само використовується для гравійних байків.

Для велосипедів з 10-швидкісною трансмісією. Компоненти цього рівня дорожче попереднього, але мають більш високу міцність і надійність.

Обладнання Shimano Saint для MTB велосипедів

Shimano XTR (Шимано ХТР)

Це обладнання найвищого і дорогого рівня для гірських велосипедів. Застосовується професійними спортсменами для змагань світового рівня. У нього мінімальна вага при максимальних характеристиках.

Для повсякденних поїздок і тренувань його не використовують – занадто дороге. Хоча, якщо для "понтів" або в разі, якщо гроші дівати нікуди, – то можна і купити.

Всі нові технології виробництва та матеріали, включаючи титан, карбон, експериментальні сплави, з'являється саме в цій групі.

Обладнання Shimano XTR для MTB велосипедів

Shimano Deore XT Di2 та XTR Di2

Серії обладнання з індексом Di2 виконуються з використанням електронних компонентів. У них немає тросів, зате є дроти, акумулятори, сервоприводи, які ховають, де це можливо, наприклад, в рамі, кермі подседельном штирі. Ну а в електробайках звичайно їх використання зручніше – там просто все сервоприводи відразу підключені до акумулятора.

Передачі перемикаються не натягом тросів, а сервоприводами.

Обладнання Deore XT Di2 для MTB велосипедів

Перевага цих серій – висока точність, надійність роботи перемикачів і наявність функції Synchro Shift ( синхронізоване перемикання).

Суть її в тому, що можна управляти переднім, а так само заднім перемикачами передач за допомогою одного важеля. Передній перемикач перемикається автоматично, якщо це необхідно, з урахуванням положення заднього перемикача. При цьому відбувається плавна зміна передавального числа.

При перемиканні передач вгору або вниз режим Synchro Shift (синхрошифт) визначає на якій передній зірці (великий, середньої або маленької) повинна знаходитися ланцюг і сам перекине її, якщо це необхідно. Так Підтримується плавне педалювання і правильна комбінація передач, Не допускається перекіс ланцюга.

Сильною перевагою синхронізованого електронного перемикання є можливість програмування системи, що дає можливість підлаштовуватися під конкретну комбінацію передніх і задніх зірок з урахуванням можливостей самого велосипедиста.

Є гарне відео, що пояснює роботу цього режиму

Shimano Hone (Шимано хоне)

Окремо потрібно сказати про Shimano Hone.

З'явившись вперше в 2007 році і призначений для екстремального катання він, надалі, став прототипом Shimano SLX. Але вже з 2015 року не випускається.

Для зручності сприйняття ми об'єднали в одній таблиці всі рівні обладнання для MTB велосипедів та їх відповідність стилям катання.

Тип катання

Стиль катання

Рівень обладнання Shimano

Міське катання

Повсякденне міське катання

Tourney TZ, Tourney, Tourney AD70, Tourney TX, Altus, Acera, Alivio

Повсякденне катання на гірському велосипеді

Повсякденне спортивне катання

Altus, Acera, Alivio

MTB Туризм

Подорож, відпочинок, щоденні поїздки

Deore, Deore XT, Deore LX

Даунхіл (Down Hill)

Змагання з екстремального туризму

Saint, ZEE

Фрірайд

Гравіті і технічно складні змагання

Saint, ZEE

Крос-кантрі

Крос-кантрі

Deore XT, ZEE, SLX, XTR

 

 

На що звернути увагу при виборі потрібного типу велосипедного обладнання для себе

Перш за все, потрібно розуміти:

  • Перше – де і як ви припускаєте кататися.
  • Друге – наявність грошей. Фінансовий аспект у нас взагалі часто є найголовнішим.

Хороше обладнання коштує дорого. Деякі елементи професійних рівнів обійдуться за ціною простого міського велосипеда. Але ставити гальма або трансмісію з серії XTR або Saint і кататися тільки по міському асфальту – марні «понти», незважаючи на всі запевнення продавця.

З іншого боку обладнання Tourney не є гірським в повному і правильному розумінні цієї назви більшістю міських любителів.

Гірський – це означає кататися по горах, лісових і гірських стежках, а не по асфальту або грунтовій дорозі.

Так ось, деталі Tourney нормально підійдуть для спокійних поїздок по місту і прогулянок по парку, поїздок на дачу або в ліс за грибами.

Для дитячих і підліткових велосипедів воно взагалі підходить ідеально. Діти не можуть дати сильну силове навантаження, а ось падають, б'ють і недбало поводяться зі своїми великами набагато частіше. Так що дешеві запчастини до них це набагато краще.

Аналогічно і з жіночими велосипедами. Жінки найчастіше їздять набагато спокійніше і акуратніше. Так що для них цей рівень той же підійде.

Звичайно, якщо вистачає грошей, то краще разу взяти Altus, Acera, Alivio і не мучаться надалі, але тут вже кожен вирішує сам, переводячи свій погляд з гаманця на велосипед і назад.

Якщо велосипед реально використовується в MTB туризмі, даунхілі, фрірайді або в крос-кантрійних змаганнях – то тут вже точно потрібно брати обвіс відповідного рівня. Адже справа не стільки в його ціні, стільки в надійності . Якщо на трасі щось зламається або відмовить в самий не підходящий момент – в лікарні потім заплатите ще більше.

Знову ж таки, на сьогоднішній день вартість серій Di2 така, що для простого велосипедиста, дешевше все перемикати по-старому – ручками. Хоча, може в майбутньому, з урахуванням розширення виробництва і здешевлення, все це прийде і на звичайні міські велосипеди.

Чи можна комбінувати обладнання різних рівнів між собою?

А чому ні? Звичайно, перед покупкою конкретних деталей потрібно це обов'язково уточнити і перевірити, але в цілому обладнання Shimano різних рівнів, особливо сусідніх, взаємозамінно і працює один з одним.

І ще врахуйте, що заміна педалей це одне, а заміна тріскачки на касету – зовсім інше. Остання потягне за собою ще й заміну втулки, а може і всього заднього колеса, можливо заднього перемикача і т. д.

Більш докладно про сумісності обладнання різних класів Shimano можна подивитися на їх офіційному сайті:

https://productinfo.shimano.com/#/com?cid=C-432&acid=C-432

Що ще можна почитати на цю тему

  1. Розшифровка маркування деталей Shimano
  2. Типи навісного обладнання Shimano для шосейних, міських, гравійних та електро велосипедів

Коментарі (0)

Коментарі

Поки немає коментарів

Залишити коментар

Всі поля обов'язкові до заповнення
Ви не представилися
Нам цікава Ваша думка
CAPTCHAОновити зображення
Ви неправильно ввели текст з картинки
Перед публікацією коментарі проходять модерацію