На початок сторінки

Україна, м. Миколаїв
Мережа магазинів "Дом Спорту"
вул. Троїцька (Кірова), 244

(068) 555-79-41

Магазин велосипедов "Спортэк" в Facebook
м. Миколаїв, Мережа магазинів "Дом Спорту"
(068) 555-79-41
Каталог Корзина 0

Підбір та регулювання велосипедного сидіння

Опубліковано:

Відредаговано: 26.12.2018

Ви вибираєте собі байк і, природно, хочете їздити на ньому з комфортом. Один з найважливіших елементів комфортної поїздки – сидіння. Погодьтеся, якщо на байку незручно сидіти, то про яку поїздку взагалі можна говорити? Це вже не поїздка, а суцільне знущання над організмом.

Ми зупинимося на декількох моментах, що стосуються вибору та правильного налаштування сидіння (його ще називають сідлом), на які необхідно звернути увагу при виборі велосипеда.

Воно може здаватися красивим і зручним на фотографіях в інтернеті або якщо дивитися з боку. Але, найголовніше, потрібно на нього сісти. І не просто сісти, а сісти і покрутити педалі, а ще краще проїхати, уважно прислухаючись до своїх відчуттів, як у всьому тілі, так і в місці, яким сидите.

Не поспішайте, приміряючи сидіння. Хвилинна посадка і довга поїздка мають таку ж різницю як пристрасний поцілунок і тривале сімейне життя. Якщо вам (і Вашій п'ятій точці) буде на ньому зручно – значить це Ваше сідло. Якщо немає, можете не звертати увагу на всі інші елементи цього велосипеда – він вже не Ваш. Ну, або відразу ж, шукайте для себе нове сідло і міняйте встановлене. При цьому врахуйте, що навіть відмінне і дороге сідло, неправильно встановлене, не створить ніякої зручності. Тому, перш ніж на нього сісти – відрегулюйте сидіння правильно.

Як це зробити ми зараз і розглянемо.Зони для опори сідничних горбів на сидінні велосипеда

Посадка велосипедиста на сідлі.

Перш за все, давайте визначимося, як ми сидимо. Основна вага тіла розподіляється між двома сідничними горбами (сідничними кістками) – саме вони є опорами для тіла, а не м'які тканини, як багато хто вважає. Ось як раз якщо сидіння занадто вузьке, то вся вага тіла доведеться не на сідничні кістки, а на м'які тканини. При цьому кровоносні судини в промежині будуть передавлюватися, кровопостачання порушиться, і ви отримаєте масу неприємних відчуттів вже через кілька кілометрів поїздки. На цьому малюнку червоні стрілки показують місця на сидінні і сідничних горбах, на які припадає приблизно 70-75% навантаження.

На малюнку нижче червоними колами Показані зони для опори сідничних горбів. Врахуйте, що вони повинні бути достатньої довжини, для забезпечення невеликого зміщення вперед-назад при їзді. Боки носика не повинні виступати, а сам носик повинен бути досить довгим і вузьким.

Обертаючи педалі на занадто широкому сидінні буде натиратися промежину і внутрішня поверхня стегон, що те ж не додасть задоволення в далекій поїздці, особливо жарким літом.

Якщо ви збираєтеся на велосипеді не спішно і вальяжно розсікати по парку разом з подругою або другом – то Вам підійде широке сидіння. Дуже часто їх встановлюють на міських моделях. Якщо ж збираєтеся на своєму залізному коні здійснювати тривалі і далекі поїздки – зверніть увагу на більш вузьке сідло. Їх практично завжди ставлять на гірські або швидкісні моделі.

 

Сідла для гірських велосипедів серії Формула і міських велосипедів Дорожник

Окремо хочеться зупинитися на жіночих сидіннях. Справа в тому, що тазові кістки жінок, за конституцією ширше, ніж у чоловіків. Якщо у підлітків і чоловіків в середньому це 90 -120 мм, то у прекрасної половини людства - 130-132 мм. Відмінності в будові чоловічого та жіночого таза так само показані на наступному малюнку.

Відмінності в будові тазі у чоловіків і жінок

Так що не кожна дівчина або жінка зможе довго їхати на вузькому чоловічому сидінні. При такій поїздці воно буде створювати дискомфорт, а в гіршому випадку справа може дійти і до болю. В середньому класичне жіноче сидіння ширше чоловічого, у них коротший носик, для зручної їзди в спідниці, і оригінальніше забарвлення.як виміряти відстань між сідничними буграми

Як дізнатися відстань між сідничними буграми?

Ми запропонуємо вам два варіанти:

Перший метод показаний на малюнку праворуч. Сядьте на що-небудь м'яке, що зберігає форму або в пісок і виміряйте відстань між найгрубокішими точками.

 

Або другий спосіб, зображений на малюнку нижче:

 1. Візьміть аркуш гофрованого картону або просто товстого, але не дуже жорсткого пакувального картону. Можна взяти картонку і обдерти з неї верхній рівний шар, так, щоб верхнім залишився шар з хвилею.
 2. Покладіть його на рівну жорстку поверхню і сядьте на нього
 3. Притисніть щільно попу до стільця так щоб на картоні залишилися вм'ятини.
 4. Обведіть вм'ятини і знайдіть в них центр
 5. Виміряйте відстань між центрами-це і буде відстань між сидалищними буграми.

На п'ятій картинці якраз показано скільки потрібно додати сантиметрів до ширини для якого типу їзди.

Як виміряти відстань між сідничними буграми

Існують спеціальні прилади, що дозволяють швидко та просто виміряти відстань між сідничними горбами, причому як механічні, так і електронні.

Принцип роботи той же, що і описаний вище. Велосипедист сідає на спеціальну м'яку подушку приладу. Вона приминається, і матеріал подушки деякий час тримає форму. За допомогою спеціальної лінійки вимірюється відстань між максимальними вм'ятинами, що залишилися від сідничних горбів.

В електронних ще простіше. Байкер сідає прямо на зону для вимірювань на приладі і на табло висвічується шукане відстань.

Прилади для вимірювання відстані між сідничними буграми

Тепер можна йти в магазин і вибирати. Якщо у Вас відстань між сідничними горбами 100 мм - беріть сідло шириною 130 -140 мм, якщо 120 мм - ширина повинна бути 150-160 мм.для їзди на гірському або міському велосипедах.

Найбільш універсальна ширина сідла, зручного для чоловіків і жінок (особливо якщо один велосипед використовують чоловік і дружина), на думку багатьох фахівців, становить 140-145 мм.

Як видно з малюнка вище ширина сідла, а також співвідношення висоти сідла і керма , принципово впливають на посадку велосипедиста і відповідно стиль їзди від гоночного до прогулянкового.

Для гірського і шосейного велосипеда, призначеного для тривалих поїздок, краще вибирати Жорстке сідло. Ще краще, якщо воно буде шкіряне. Для міських велосипедів, де велосипедист, в основному, сидить вертикально, і призначених для коротких або прогулянкових поїздок краще брати м'яке сидіння з пружинами. Вони будуть, поряд з правильно підібраним тиском в колесі, добре компенсувати удари від заднього колеса. У нашому магазині це велосипеди серії "Дорожник" , наприклад, Dorozhnik Comfort Male та Dorozhnik Retro.

Перевірте, щоб покриття сидіння не було слизьким, а то будите постійно соватися на ньому під час поїздки.

Налаштування положення сідла

Налаштування оптимальної посадки велосипедиста починається саме з правильного виставлення сідла, а після цього налаштовують (або підбирають нові) винос та кермо (з урахуванням його підйому, ширини та вигину).

У цьому процесі беруть участь не тільки саме сидіння, але і підсідельний штир, а при необхідності змінюють і шатуни. Позиція сідла змінюється так, щоб отримати правильне положення для руху ніг. Найголовніше тут – коліна . При неправильному налаштуванні навантаження на них буде занадто сильною, що призведе до швидкої втоми і болів.

Одна з основних помилок початківців велосипедистів – спроба встановити сідло занадто низько, помилково вважаючи, що при падінні встигнуть швидко встати на ноги. При такій посадці вони обертають педалі так, як ніби постійно присідають. При цьому не тільки ноги, але і коліна відчувають набагато більші навантаження, ніж необхідно для нормальної їзди.

Часто причиною швидкої втоми і хворобливих відчуттів в області таза і в паху є неправильне регулювання сидіння по висоті і нахилу.

Висота сідлаПідстроювання висоти сідла на велосипеді

Висоту сідла потрібно підібрати так, щоб п'ятою трохи зігнутої ноги можна було дістати до педалі в самому нижньому її положенні. При цьому верхньою поверхнею носка можна доторкнутися до нижньої поверхні цієї ж педалі. Наочно це видно на малюнку.

Коли педаль знаходиться у верхній точці, стегно ноги, встановленої на ній, має бути горизонтально або трохи нахилено до землі.

До речі, врахуйте, що підсідельний штир не можна витягувати з підсідельної труби дуже високо (вище спеціальній позначці на штирі). Він повинен залишатися всередині труби як мінімум на 10-15 сантиметрів, інакше труба з часом просто зламається від постійних сильних навантажень на її верхню частину. Якщо довжини штиря не вистачає-купіть довший або вибирайте собі велосипед з іншого рамою.

Нахил сідлаНалаштування нахилу сідла

В ідеалі сідло повинно встановлюватися строго горизонтально поверхні землі плюс-мінус кілька міліметрів вгору-вниз, так, щоб було зручно. Носик, задертий вгору більш ніж на кілька міліметрів, буде тиснути на органи промежини. При нахиленому носику вниз – велосипедист буде постійно сповзати вперед, впираючись руками в кермо.

Зміщення сідла вперед-назад або яке має бути відстань між кермом і сідлом

Гвинти для регулювання поздовжньої настройки сідла (вперед-назад).jpg Дуже добре, коли кріплення сідла велосипеда дозволяє рухати його ближче або далі від керма. Зазвичай це робиться спеціальними гвинтами під сидінням. Сідло-Смещеніе_вперед-назад-100.jpg

Часто такі кріплення називають ще рейковими. Це обумовлено тим, що саме сідло можна рухати уздовж по напрямних як по рейках за допомогою кріпильних гвинтів.

Правильною вважається таке регулювання сидіння, щоб при горизонтально розташованих шатунах коліно передньої ноги виявилося над віссю педалі плюс-мінус 1-2 сантиметри в залежності від індивідуальних особливостей. Є ще один орієнтир: відстань між носком сидіння та виносом керма – це відстань від ліктя до кінчика витягнутого середнього пальця (плюс-мінус пара сантиметрів, що враховує індивідуальні особливості велосипедиста). 

При їзді по бездоріжжю є маленький нюанс. Якщо зрушити сідло всього на 2-3 см назад – можна буде сильніше тиснути на педалі .

Правильне налаштування сідла-лікоть між сідлом і виносом керма

Ми розглянули основні питання щодо регулювання велосипедного сідла.

Хочеться відзначити ще кілька моментів:велосипедне сідло-замок

 • Якщо є інструкція виробника до купується байку або сидіння – прочитайте її. Можливо, виробник вказав там про тонкощі і хитрощі при Налаштуваннях саме цієї моделі.
 • Ще одну не стандартну, але корисну функцію велосидіння, запропонувала фірма Seatylock. Їх сідло може легко перетворитися в велозамок. Система з декількома місцями згину дозволяє скріпити колесо і раму між собою, і прикріпити все це до стовпа.

І найголовніше при налаштуванні сідла пам'ятайте, що їздити на ньому Вам. Повірте, тіло саме підкаже правильно чи ні, все налаштовано і підібрано.

 

Відео про вибір вело сідла:

 

Невелике відео про налаштування сідла велосипеда по висоті:

 

Рекомендовані товари
126 грн
Тимчасово відсутній
Коментарі (10)

Коментарі

 • Михаел 20.08.2023 02:46
  Я опускаю носик на 15 градусов и если спокойный ритм, то сижу на носике, а если нужно гнать , то забираюсь гна самый верх и ноги касаються педалей только носками от этого к ляшкам ещё прибавляется сила икр и можно газовать. Вот бы сделали двух позиционное кресло с двумя перекладинами.
 • Антон 05.02.2022 17:14
  Узкая часть седла давит на промежность не потому, что приподнята, а из-за съезжания седалищных бугров вперёд с широкой части (в процессе педалирования).
  Горизонтальным(почти) должно быть не седло в целом, а зона посадки косточек - для этого как раз седло нужно слегка назад запрокинуть, и узкая часть будет не давить, а не давать свалиться с седла на раму при наезде на препятствие.
  У M-Wave есть седло с углублениями под косточки, где это всё наглядно (приобрёл, испытал разок - будет обкатка подольше).
 • Спортэк 01.08.2017 18:42
  Оля, Вы можете измерить расстояние между седалищными буграми в спокойной обстановке дома и с этой цифрой обращаться к продавцам в магазинах. Можете обратиться и в наш магазин. Седла у нас продаются в разделе "Седла (сидения) велоипедные": sportek.in.ua/collection/velosipednye-sedla.
  Позвоните нашим менеджером и обсудите этот вопрос с ними.
 • Оля 01.08.2017 18:23
  Вы тут пишите, что нужно "измерять расстояние между седалищными буграми" перед выбором сидения для велосипеда. Не видела ни в одном из магазинов, чтобы продавец предлагал чего-то у нас. в лучшем случае можно попросить посидеть на нем.
  Никак не могу подобрать себе удобное сидение. Ну теперь попробую сделать как здесь написано.
  А если сказать Вам это число Вы сможите подобрать мне сидение на велик?
 • Спортэк 27.06.2017 09:07
  Денис. Добрый нень.
  Седло-замок в нашем магазине не продается. Возможно нужно поискать в других интернет-магазинах.
 • Денис 27.06.2017 08:50
  Добрый день.
  Подскажите, а где можно купить такие сидения-замки как в статье? Есть ли они у Вас?
 • Спортэк 13.06.2017 14:16
  Андрей!
  Большое спасибо за добрые слова.
  Рады, что сумели дать ответы на вопросы.
 • Андрей 13.06.2017 10:06
  Хорошая и нужная статья как и другие (по покрышкам ,рулям,рамам) на этом сайте, доходчиво,коротко,и по существу. Спасибо авторам и создателям!
 • Оля 10.02.2016 12:52
  Вот не думала что так можно выбирать сиденье на велик как тот скелетик :)
 • Алеша 08.02.2016 14:00
  Спасибо, все просто и доходчиво

Залишити коментар

Всі поля обов'язкові до заповнення
Ви не представилися
Нам цікава Ваша думка
CAPTCHAОновити зображення
Ви неправильно ввели текст з картинки
Перед публікацією коментарі проходять модерацію