На початок сторінки

Україна, м. Миколаїв
Мережа магазинів "Дом Спорту"
вул. Троїцька (Кірова), 244

(068) 555-79-41

Магазин велосипедов "Спортэк" в Facebook
м. Миколаїв, Мережа магазинів "Дом Спорту"
(068) 555-79-41
Каталог Корзина 0

Як вибрати кермо для велосипеда

Опубліковано:

Відредаговано: 10.09.2020

Велосипедний руль – основна деталь велосипеда, що дозволяє велосипедисту утримувати рівновагу і управляти велосипедом. Кермо, так само як і сідло з педалями, є основною точкою опори руками велосипедиста.

Кермо кріпиться до рульового штирю (штоку вилки) за допомогою виносу керма.

Як уже згадувалося в попередніх статтях, кермо відноситься до життєво важливих велосипедних деталей, на яких не можна економити.

Нагадаємо ці частини:

Поломка або неправильна робота цих деталей може привести до дуже серйозних травм на дорозі, аж до трагедії.

Який велосипедний кермо вибрати для себе і на що при цьому звернути увагу?

Перш за все потрібно розуміти, що кожен їх тип призначений для своєї категорії велосипедів, тобто кермо для гонок ніяк не можна застосовувати на гірському велосипеді.

 1. Кількість доступних положень рук. Справа в тому, що під час поїздок потрібно регулярно міняти положення рук і тіла, що б зняти напругу з кистей, зап'ясть, спини і попереку. Наприклад, якщо при поїздці сильний зустрічний вітер або їхати потрібно довго і швидко, то краще прийняти майже горизонтальне положення тіла. При неквапливій поїздці по місту положення тіла вертикальне. Якщо кермо має одне-два положення, то для тривалих поїздок він не дуже підійде, так як дозволяє приймати тільки вертикальне положення тіла.
 2. Які положення тіла при поїздках ви віддаєте перевагу. Сильно перегукується з попереднім пунктом, так як від положення рук залежить і положення тіла велосипедиста.
 3. Сумісність по діаметру з виносом керма (про це ми поговоримо трохи нижче), кріпленнями перемикачів швидкостей, гальм, гріпсів та іншим навісним обладнанням. Наприклад, дзвінками, ліхтарями, передніми білими катафотами, дзеркалами заднього виду.
 4. Кермо повинен бути досить міцним і гасити вібрації. ці властивості залежать від матеріалу, з якого він виготовлений і від його діаметра.
 5. Найголовніше. Саме Вам повинно бути зручно і комфортно з обраним кермом. Часто буває так, що один тип керма підходить одному велосипедисту і абсолютно не зручний для іншого. Не завжди при пересадці з одного типу керма на інший Вам відразу все сподобається. Іноді потрібно поїздити деякий час і звикнути. Така ситуація найбільш часто виникає коли, наприклад, велосипедист пересідає з гірського на спортивний швидкісний велосипед. На одному кермо прямий, а на іншому "баранячі роги"

Типи велосипедних рулів

Вибір керма велосипеда визначається типом самого велосипеда і стилем катання на ньому. При продажу велосипед комплектується відповідним йому кермом, але іноді велосипедисти, природно, хочуть поліпшити комфортність посадки або керованість велосипеда, і постає питання про вибір нового керма.

Ми розглянемо які рулі взагалі бувають і основні аспекти, на що потрібно звернути увагу, при виборі нового керма.

Велорулі бувають:

Спочатку зупинимося на короткому описі типів велосипедних рулів як таких.

Гірські або прямі рулі.

Застосовуються для поїздок по бездоріжжю і передбачають тільки одне положення рук.

Гірські або прямі рулі

Правда, якщо поставити на нього кермові наконечники або «роги для велосипеда», то позицій може стати дві і навіть більше. Взагалі «роги для велосипеда» дуже корисне доповнення. Коштують зазвичай не дорого, а користі для велосипедистів, що використовують гірські рулі багато. Так що рекомендуємо їх для установки. Бувають і варіанти гріпсів разом з рогами. Більш докладно про те які бувають велосипедні роги, як їх правильно підібрати і поставити на кермо велосипеда розказано в статті "Велосипедні роги. Для чого потрібні, Як підібрати і поставити".

Наприклад, такий кермо З рогами встановлений на велосипеді Formula Magnum 2015, що продається в нашому магазині.

Кермо з рогами велосипеда Formula Magnum-2015

Гірські рулі добре підходять для бездоріжжя. Їм зручно швидко маневрувати в місті або на вузькій гірській стежці. Можна кататися на велосипедах з таким кермом по місту, а для довгих і швидкісних поїздок абсолютно не годяться, тому що в цьому випадку основне положення корпусу велосипедиста вертикальне і його неможливо поміняти. Тільки пригинатися на руках, а так довго не проїдеш, спина «затече».

Бувають різні різновиди, наприклад:

Флет (Flat) — вони більш спортивні, по пряміше, встановлюються переважно на МТБ, гірські і гібридні велосипеди для розміреної і не агресивної їзди.

Райзери (Riser) — комфортніше, ширші, ніж попередні і з невеликим підйомом.

Зазвичай у таких рулів діаметр для кріплення виносу 25,4 мм, а діаметр на кінцях 22,2 мм.

Дорожній (піднятий, вертикальний кермо, Cafe bar)

Цей кермо нам звичний з дитинства. Його можна вважати родоначальником всіх інших типів.

Встановлюється на дитячих, міських і деяких дорожніх велосипедах, призначених для неспішних поїздок по невеликому бездоріжжю і асфальту. Забезпечує високу маневреність при поїздках.

Дорожнє кермо

На велосипедах з таким кермом забезпечується пряма посадка і хороший огляд велосипедисту. Зазвичай вони так само комплектуються м'яким широким сидінням, що забезпечує комфортну посадку.

Існує маса варіацій подібних рулів в залежності від дизайну велосипеда і креативності конструкторів.

Як і у гірських - у цих рулів діаметр для кріплення виносу 25,4 мм (1 дюйм), а діаметр на кінцях 22,2 мм.

До речі, на старих радянських велосипедах часто стояли саме вони і з такою ж товщиною: 25,4 під винос і 22,2 під гріпси або одного діаметру по все довжині — 22,2 мм.

Рулі «баранячі роги», (Drop handlebar, Drop bar, кермо з вигином Маєса, гоночний кермо)

Дуже популярний і зручний тип для довгих поїздок і подорожей. Часто застосовується на шосейних велосипедах.

Рулі «баранячі роги», (Drop handlebar, Drop bar, кермо з вигином Маєса, гоночний кермо)

Має чотири варіанти для положень рук, що значно розширює кількість положень тіла велосипедиста, в порівнянні з попередніми типами. Наприклад, на швидкісних ділянках можна приймати практично горизонтальне положення, а при підйомах і повільному русі вертикальну посадку, як на міських велосипедах.

Тільки на рулях цього типу можливий хват вертикальними долонями. Чим він унікальний? Такий хват керма взагалі не навантажує променезап'ястковий суглоб, а все навантаження перенесена на фібро хрящ ліктьової кістки. Різні хвати дуже важливі і зручні при тривалих поїздках і дозволяють не зупинятися для відпочинку лучезапястного суглоба і попи. При довгих поїздках можна регулярно міняти хват, не даючи рукам і тілу затікати.

Обмотка на рулях типу "Баранячі роги"Часто на таких рулях використовують не гріпси, а спеціальну обмотку схожу на ту, що ставлять на тенісних ракетках. Робиться це для того, щоб було зручно братися за кермо в будь-який його частини, а не тільки за рукоятки. Якщо такої обмотки немає, то деякі велосипедисти, особливо старої радянської школи, просто обмотують їх ізолентою в кілька шарів.

По центру можна прикріпити спеціальні упори для ліктів (іноді їх називають аеродинамічним кермом), які дозволять прийняти практично лежаче положення на рамі, різко знизити опір набігає повітряному потоку і дати можливість відпочити кистей рук під час тривалих поїздок.

Рулі "баранячі роги" бувають:

 • Дрібні (shallow) або «італійські барани» з дропами до 138 мм
 • Глибокі (rave) або «бельгійські барани» c дропами більше 150 мм

 

Пояснимо: дропи на велосипедному кермі – це та його кінцева частина, за яку триматися руки, в даному випадку це нижні ручки, ті, що вигнуті назад.

Існують маса варіантів цих рулів різних виробників з різними варіантами вигинів і нахилів.

Наприклад, фірми Grand Bois і Nitto випускають рулі типу randonneur, у яких верхня частина задрана і піднімає скоби і дропи. При цьому скоби ще й вигнуті трохи назовні, що робить таке кермо дуже зручним при поїздках на великі дистанції.

У рулів цього типу діаметр під винос 26 або 31,8 мм, з переходом на кінцях на 23,8 мм. Так що при кріпленні навісного обладнання з гірських велосипедів воно сюди не підійде – потрібно шукати під свій діаметр.

 

Похідні або рулі-метелики (Butterfly, трекінговий)

Дуже популярні в європейських країнах.

Похідні або рулі-метелики (Butterfly, трекінговий)

Мають безліч положень рук, варіантів посадки і хвата. Їх встановлюють як дропами до велосипедиста, так і навпаки дропами від велосипедиста. Дуже зручний в тривалих велопоходах і поїздках, особливо в неспішному темпі.

На них використовують м'які поролонові або поліуретанові накладки або, так само як і на баранячих рогах, спеціальну обмотку.

Для цих рулів потрібно винос діаметром 25.4 мм і гірські гальмівні важелі і перемикачі діаметром 22.2 мм.

Рулі-вуса (Moustache)

Схожі на попередні рулі-метелики, але без останнього заокруглення. Через це мають меншу кількість положень рук, але достатньо, щоб мінімізувати проблеми з руками в тривалих поїздках. Ці рулі більш легкі в порівнянні з попередніми моделями.

Рулі-вуса( Moustache)

 

Відмінно підходить для поїздок на довгі дистанції по шосе.

Для нього найчастіше потрібен винос 25.4 або 26 мм в діаметрі і шосейні гальмівні важелі і перемикачі з діаметром 23.8 мм.Широко доступні манетки у вигляді наконечників.

На рулях цього типу використовують як гріпси, так і спеціальну обмотку.

Був розроблений Грантом Петерсеном( Grant Petersen), засновником велосипедної компанії Bridgestone.

Рулі типу «коров'ячі роги» (Cowhorn)

Цей тип підходить для велотуризму і поїздок по шосе. Руки на них можна, так само як і в попередньому типі, тримати в трьох положеннях. Також як і рулі-метелики (трекінгові рулі), на цьому кермі можна максимально витягнуться вперед при швидкісній їзді. Має безліч позицій рук при вертикальній посадці, особливо в області важелів гальм.

Рулі типу «коров'ячі роги» (Cowhorn)

Підходить як для поїздок по асфальтових і грунтових дорогах, так і для їзди по бездоріжжю, бруду, гравію, там, де рулі типу «баранячі роги» не ефективні.

Рулі цього типу з лежаками-відмінний варіант з трьома хватами і ще одним сверхаеродинамічним лежачим положенням, але з ним утруднено управління при різких поворотах (в лісі, на вузьких звивистих стежках) і дуже довгий, в разі швидкої необхідності, перехоплення з лежачого положення до гальм.

Для них підходять виноси з діаметром 25,4 мм. або 26 мм, шосейні ручки гальм і манетки з діаметром 23,8 мм.

Велорулі H-type

Це кермо використовується в міських, дорожніх, туристичних велосипедах.

Дозволяє застосовувати кілька хватів, змінюючи положення рук та корпусу при тривалих поїздках.

Спочатку був створений для використання з обладнанням серії Shimano Metrea. Спеціально для цього типу керма для ергономічного хвата були розроблені зручні важелі гальм та ручки перемикання швидкостей, що встановлюються на торці керма.

Велоруль H-type

Його геометрія дає ідеальний баланс реакції на напрям велосипеда при найменшому повороті рук.

Виготовляється з алюмінію діаметр для кріплення 31,8 мм

Хочеться ще трохи зупинитися на варіантах рулів для туристичних велосипедів та поїздок по бездоріжжю

Кермо Surly Moloko

Кермо Surly Moloko

Дуже відомий тип туристичного керма. За кількістю варіантів хвата може зрівнятися з кермом типу «баранячі роги», що дозволяє велосипедисту комфортно себе почувати і впевнено контролювати байк на будь-якому бездоріжжі. Є роги, для аеродинамічної хвата при поїздці по трасі.

Дуже функціональний. На ньому можна зручно розмістити додаткову сумку, велокомпьютер, мобільник, ліхтарик і т.п.

Можна використовувати гріпси та обмотку для комфортного хвата.

Кермо Jones H-bar Loop и Cut

Другий так само популярний та поширений варіант керма для туристичного велосипеда. Jones H-bar буває в варіантах Loop та Cut.

Руль Jones H-bar Loop и Cut

У цього керма також безліч різних варіантів хвата, але на відміну від попередньої моделі, не має «рогів». Можна використовувати гріпси і обмотку, розміщувати на ньому додаткові велосипедні аксесуари і сумочки.

Існує версія Loop SG. Вона виконана з підйомом, тому, якщо на велосипеді низький підйом виносу керма, то можна придбати її.

Варіант Cut відрізняється наявністю вирізу в передній частині, який зроблений для можливості встановити манетки перемикання швидкостей.

Кермо Velo Orange Crazy Bar

Цей варіант менш популярний, ніж попередні два, але так само дозволяє різні варіанти хвата і має «роги». Він забезпечує можливість комфортної посадки та впевненого управління велосипедом по бездоріжжю, має аеродинамічний хват для швидкісної їзди.

Руль Velo Orange Crazy Bar

Матеріал і вага

Рулі, як втім, і весь велосипед, виготовляються з:

 • Сталі (зазвичай хроммолібденові сплави) – найпоширеніший варіант для звичайного велосипедиста. Досить дешевий та міцний. Завдяки своїм властивостям гасить поштовхи (хоча і не завжди ефективно), що припадають на переднє колесо при поїздці. Тому якщо у вас жорстка вилка, краще поставити сталево кермо — буде гасити частину ударів, що припадають на переднє колесо та руки. Що важливо – ламається поступово, тобто може погнутися, почати іржавіти, до речі, іноді зсередини, але дуже рідко ламається відразу, на відміну від алюмінієвого.
 • Алюмінію. Легше сталевих і мають цілком демократичні ціни. Досить ефективно гасять вібрації, поштовхи і удари по передньому колесу, але не так як сталевий, тому краще застосовувати на амортизаційних вилках. Не іржавіє. На відміну від сталевого керма, боїться подряпин і ламається відразу. Як будь-який алюміній, поступово накопичує втому, а потім відразу ламається, тому такі рулі рекомендується раз в кілька років міняти. Поламано під час поїздки кермо практично гарантує травму велосипедисту.
 • Титанових сплавів. Титанові рулі включають в себе плюси як сталевого, так і алюмінієвого. Легкі, не іржавіють, не ламаються, але дуже дорогі.
 • Карбону. Найлегші, але і найдорожчі рулі. Ставлять в основному на велосипеды с карбонової рамою та дорогі спортивні велосипеди. Карбон добре амортизує, не іржавіє. Як і алюмінієвий боїться подряпин та різко ламається.

 

Як вибирати кермо по ширині?Побор ширини велосипедного керма по ширині плечей

При виборі ширини керма потрібно розуміти наступні моменти:

 1. Це повинна бути зручна велосипедисту ширина при поїздці – і це головне. Кермо потрібно підбирати по ширині свого хвата. Орієнтовно це ширина плечей.
 2. Виходячи з життєвого досвіду, потрібно ще враховувати  умови їзди та зберігання велосипеда. З сильно широким кермом це не завжди зручно.
 3. Чим ширше кермо ( в розумних межах) - тим легше керувати велосипедом.
 4. Широке кермо забезпечує більш стабільне дихання. Вузький - додає аеродинаміку.

Занадто широкє велосипеднє кермо

Внутрішня частина грипс повинна бути на ширині плечей. Тобто якщо ширина плечей 48 см, а в середньому гріпси, і відповідно ширина долоні 10-12 см, то підійде кермо шириною 680-700 мм

Є цікава і проста методу: потрібно застрибнути на турнік в вільному стрибку так, як зазвичай це робиш. Тепер виміряти відстань між зовнішніми частинами кистей. Це і буде ідеальна ширина керма.

 

Діаметр керма при кріпленні на винос керма

Сучасні виробники часто роблять рулі змінного діаметра, тому при виборі керма зверніть увагу на діаметр середньої частини. Вона повинна бути сумісною з виносом керма, встановленому на вашому велосипеді. Якщо діаметри виносу та керма не збігаються, швидше за все, доведеться шукати відповідний винос керма або міняти обидві частини одночасно.

 • 22,2 мм – зустрічається досить рідко і використовується в основному для сталевих рулів ВМХ.
 • 25,4 мм або 1 дюйм (стандарт) – використовується в дорожніх велосипедах і BMX
 • 26 мм – деякі рулі для шосейних велосипедів
 • 28,6 – зустрічається досить часто
 • 31,8 мм або 1¼ дюйма – використовується в більшості гірських велосипедів
 • 35 мм - використовується набагато рідше, але все ж зустрічається.

Рулі з великим діаметром природно міцніші, ніж рулі з меншими діаметрами, але і більш важкі.

Діаметр керма по його краях буває:

 • 22,2 мм – для гірських велосипедів
 • 23,8 мм – для шосейних моделей

Виходячи з діаметра велоруля на кінцях відбувається підбір перемикачів швидкостей та гальмівних важелів.

Як правильно виміряти товщину керма встановленого на велосипеді описано в окремій статті тут.

Визначення висоти установки велосипедного керма.

Важлива правильна установка висоти керма. Поряд з правильною налаштуванням сідла, вона є визначальним фактором для посадки велосипедиста. Велосипеди в заводській комплектації обмежені по зміні висоти керма, тому при покупці велосипеда необхідно підбирати модель з висотою керма, що відповідає вашому стилю їзди.

 • Для міських велосипедів висота керма повинна бути вище рівня сідла. Таке кермо забезпечує комфорт та дозволяє тримати рівну поставу, забезпечуючи майже вертикальну посадку для спокійної і неспішної їзди.
 • Для гірських та гібридних велосипедів висота керма повинна бути на одному рівні з сідлом, щоб забезпечувати підвищену маневреність на всіх видах дорожнього покриття, бруду, гірській місцевості. Велосипед з такою висотою керма буде впевнено слухатися велосипедиста. При цьому корпус нахилений до горизонту до 45 градусів. Такий варіант посадки зручний як для їзди по місту, так не дуже швидкісних велопоходів.
 • Для шосейних велосипедів висота керма повинна бути нижче рівня сідла, щоб забезпечити максимальну швидкість їзди. На такій висоті можливо отримати максимальну швидкість, за рахунок поліпшеної аеродинаміки і стійкість.

Як підняти або опустити велосипедне кермо можна почитати тут.

Посадка на міському велосипеді Посадка на гірському велосипеді Посадка на шосейному велосипеді

Посадка на

(кермо вище сідла)

Посадка на гірському велосипеді

(кермо на одному рівні з сідлом)

Посадка на шосейному велосипеді

(кермо нижче сідла)

І пам'ятайте головне – який би кермо не був у ваших руках, куди ви його повернете — туди і приїдете!

Додаткова інформація про велосипедні рулі

 1. Як підняти або опустити кермо на велосипеді
 2. Як виміряти товщину керма на велосипеді
 3. Винос керма велосипеда. для чого потрібен і як вибрати.
 4. Як вибрати гріпси (ручки керма) на велосипедне кермо
 5. Як зняти старі гріпси і поставити нові на кермо велосипеда
 6. Велосипедні роги на кермі. Для чого потрібні, Як підібрати і поставити.
 7. Як вибрати і правильно зробити обмотку керма велосипеда

Рекомендовані товари
Коментарі (0)

Коментарі

Поки немає коментарів

Залишити коментар

Всі поля обов'язкові до заповнення
Ви не представилися
Нам цікава Ваша думка
CAPTCHAОновити зображення
Ви неправильно ввели текст з картинки
Перед публікацією коментарі проходять модерацію