На початок сторінки

Україна, м. Миколаїв
Мережа магазинів "Дом Спорту"
вул. Троїцька (Кірова), 244

(068) 555-79-41

Магазин велосипедов "Спортэк" в Facebook
м. Миколаїв, Мережа магазинів "Дом Спорту"
(068) 555-79-41
Каталог Корзина 0

Що робити якщо Ви потрапили на велосипеді в грозу

Опубліковано:

Будь-яку проблему завжди краще попередити, ніж виправляти наслідки, коли вона вже настала.

Набагато простіше подивитися прогноз погоди і вирішити їхати чи ні, ніж раптово опинитися під зливою з грозою.

Найкраще, при будь-якій найменшій підозрі на можливість дощу, возити з собою нормальну велосипедну накидку або дощовик. Повірте – це вирішить дуже багато можливих проблем, якщо ви потрапите під дощ.

Але не все в житті так просто і тому іноді виникає ситуація, при якій велосипедист потрапляє не просто під дощ, а під зливу і ще, що найнеприємніше в грозу з громом і блискавками. Сам по собі грім не страшний, але ось блискавка-це вже серйозніше.

Чесно кажучи, кататися під час грози на велосипеді, мопеді або мотоциклі – ще той екстрим. Це може зрозуміти тільки той, хто опинився в грозу в дорозі на велосипеді і, що важливо, за містом – коли сховатися, то особливо і ніде.

на велосипеді в грозу

МНС прямо попереджає, що їзда під час грози на велосипедах, мопедах і мотоциклах небезпечна.

Отже, що ж робити, якщо злива з громом і блискавкою застав Вас в дорозі.

Перш за все, заспокоїться і не панікувати. Блискавка хоча і небезпечна, але не фатальна і аж ніяк не завжди смертельна. Дотримання елементарних правил безпеки гарантовано вбереже велосипедиста від «контакту» з нею.

Є дві головні «ідеї» в поведінці блискавки:

 1. Блискавка завжди б'є в найвищу точку на поверхні.
 2. Блискавка притягується до будь-якої електрики і струмопровідних матеріалів: метал, вода і т. п.

Якщо дощ застав Вас у місті чи населеному пункті

Якщо це сталося в місті або в населеному пункті, то все трохи простіше.

Перш за все, спробуйте сховатися під дах або навіс: зайдіть у великий магазин, сховайтеся на зупинці громадського транспорту, під арку, міст. Це природне рішення для більшості людей і ми на ньому особливо зупинятися не будемо – все і так зрозуміло.

Більш детально про те, що робити і як їхати, якщо потрапили під дощ описано в статті «Як їздити і що робити, якщо потрапили на велосипеді під дощ». 

Якщо ви в чистому полі

Якщо поблизу немає ніякого укриття, МНС рекомендує: злізти з велосипеда, відійти від нього на 30-50 метрів і сховатися в будь-якому поглибленні, яке зможете знайти: канавці, ямі, улоговині або просто в низині. Сядьте навпочіпки, ноги і ступні зімкніть разом (це пов'язано з таким поняттям у фізиці, як крокова напруга), пригніть голову і обхопіть її руками. Ще краще накритися накидкою або Чим зможете для захисту від води.

Деякі рекомендують навіть лягти на землю, щоб зменшити висоту підйому над полем – ми ж пам'ятаємо, що блискавка б'є в найвищу точку на поверхні. Але мені здається, що лежати на мокрій землі під час дощу не дуже приємно, та ще й застудитися можна. Правда можна лягти на гумовий килимок або каремат і накритися дощовиком – так лежати під дощем приємніше.

як сховатися від блискавки в полі

Тому, якщо ви сховалися під пагорбом, то блискавка, швидше за все, вдарить саме в верхівку пагорба.

Самотньо стоїть або їде на велосипеді людина стає найвищою точкою на полі.

Чесно кажучи, сидіти довго під дощем-це не завжди логічне рішення. Кожен в цьому випадку вирішує сам – сидіти і мокнути або спробувати доїхати до найближчого укриття. Занадто багато тут є різних « але». Якщо це спекотне літо-то дощ не такий страшний. Якщо глибока осінь, на вулиці починає темніти-потрібно ще й подумати, що небезпечніше - промокнути, замерзнути і захворіти або встигнути доїхати до укриття.

Я б радив в цьому випадку зробити так:

 1. Постаратися з'ясувати, як далеко блискавки б'ють від Вас. Для цього порахуйте кількість секунд від спалаху блискавки до звуку грому і помножте це число на 300-350. Звук за одну секунду проходить від 300 до 350 метрів. Тому якщо від спалаху до Грому пройшло 10-15 секунд, блискавка поки ще далеко (3-4 км) і, цілком можливо, що ви встигнете доїхати до якогось укриття.
 2. Якщо блискавки починають бити близько – злазьте з велосипеда і ховайтеся в низині.

Ваше завдання максимально швидко дістатися до найближчого надійного укриття: лісу, населеного пункту, зупинки на дорозі, автозаправки, критої бетонної зупинки на дорозі і т. п.

При цьому уникайте окремо розташованих дерев, невеликих гаїв, стогів сіна. Намагайтеся віддалитися від них на 150-200 метрів – це можлива зона ураження.

Використовувати в чистому полі під час грози з блискавками парасольку з металевою ручкою зовсім погана ідея. Ця парасолька піднімається над полем і стає найвищою точкою, до того ж металевою, тобто притягує блискавку. Набагато практичніше і безпечніше використовувати дощовик або велосипедну накидку.

Ще момент: пам'ятайте, що безпечніше перебувати на піщаному або кам'янистому грунті, ніж глинистому.

Якщо ви поруч з водоймою

блискавка б'є в море

Вода відмінний провідник струму, тому під час грози не купайтеся і взагалі відійдіть від водойми хоча-б метрів на 100-150. Пов'язано це з тим, що блискавка часто б'є в воду і берег.

При попаданні блискавки в воду, електричний заряд поширюється по поверхні водойми і практично не проникає на глибину. Тому деякі експерти дають пораду, що якщо ви опинилися під час грози у воді далеко від берега, то, по можливості, піднирюйте якомога глибше, поки не доберетеся до берега.

Якщо ви в лісі або парку

Пам'ятайте, що блискавка в лісі ніколи не б'є в землю, крім галявин, вона завжди б'є в найвище дерево, тому найкраще ховатися під низькими деревами або кущами.

як сховатися від блискавки в лісі під кущами

Якщо всі дерева приблизно однакової висотитоді стаєте між деревами, а не під ними. При цьому не забудьте велосипед відкласти окремо в 30-50 метрах від себе.

Якщо ховається група велосипедистів, то краще присісти навпочіпки, не стикаючись один з одним.

захист від блискавки в лісі сидячи навпочіпки

Згідно зі статистикою блискавки найчастіше б'ють в дуб (більше 50% випадків), Тополя, в'яз. Трохи рідше в ялину і сосну. Зовсім рідко блискавка б'є в березу, клен, бук. Тому найкраще ховатися під ними.

Чому блискавка найчастіше вражає дуб? Цьому є наукове пояснення. Його коріння, дуже розгалужені і потужні, глибоко проникають в землю, дістаючи до підземних вод. Саме тому він стає відмінним громовідводом.

Ще врахуйте один момент. При ударі блискавки в дерево в ньому миттєво закипає вода, деревні соки, смола і вони, випаровуючись і утворюючи пар, призводять до розриву дерева. Фіксувалися випадки, коли кора і тріски відлітали від такого вибуху на кілька метрів.

наслідки ударів блискавки в дерево

Не стаєте біля пошкоджених і обгорілих дерев, блискавка часто вдаряє в одне і те ж місце.

Якщо ви бачите місцевість, де багато уражених блискавкою дерев, постарайтеся її покинути. Судячи з усього, тут грунт має високу електропровідність і повторний удар блискавки дуже ймовірний.

Не ставте намети на відкритих ділянках місцевості і не сидіть біля багаття – нагріте повітря і дим хороший провідник електрики, так як є іонізованим газом. Хоча навряд чи хтось буде сидіти під час зливи поруч з багаттям на відкритому повітрі.

Відійдіть від велосипедів та інших металевих предметів на відстань не менше 30 м.

Що робити якщо гроза застала Вас в горах

В цьому випадку, знову ж таки, потрібно обов'язково спуститися з височин вниз. Хребти, перевали, вершини вище і тому ймовірність попадання в це місце блискавки вище.

Блискавка в горах

Бажано піти від різних місць, де стікає вода: струмків, ущелин, жолобів і т.д., тому що під час дощу ці місця, як і будь-які дрібні тріщини, заповнені водою, стають природним і дуже хорошим провідником і притягують до себе розряд блискавки.

І ще один важливий момент: гірські струмки стають небезпечними під час зливи і грози ще з однієї причини. У них відсутній резерв для надлишкових потоків води. Через це такі струмки буквально за кілька хвилин перетворюються в смертоносні потоки, змивають все на своєму шляху. А раптовість цих потоків не залишає часу на вжиття заходів тими, хто знаходиться поруч.

Можна ховатися в печерах і нішах в схилах гір, але намагатися триматися не ближче 2 м від стіни. Велосипед, як і інші металеві предмети краще відкласти в сторону на 20-30 м.або залишити зовні печери.

Під час грози в горах не можна притулятися або торкатися під час пересування або відпочинку до скель, стрімких стін, ховатися під скельними нависаннями.

Якщо десь поблизу є висока, більше 10 м скеля, її можна використовувати в якості громовідводу. Тільки не торкайтеся до неї і стійте або сидите від неї далі, ніж 1-2 метри.

Пам'ятайте, що будь громовідвід (блискавковідвід) захищає на відстані по колу з радіусом рівним висоті громовідводу, тобто якщо скеля висотою 20 метрів, то вона буде «працювати» блискавковідводом на відстані не більше ніж 20 метрів.

Зона захисту блискавковідводу

Мобільник та інші електронні прилади під час грози

В інтернеті сперечаються з питання – чи можна говорити по мобільнику під час грози. Одні, в тому числі і МНС, попереджають про те, що під час грози необхідно вимкнути мобільний телефон . Інші стверджують, що радіохвилі не притягують розряди блискавки, і розмова по телефону ні на що не впливає.

мобільник і блискавка

 

Особисто я дотримуюся точки зору, що краще взагалі вимкнути телефон. Народна мудрість говорить:«Береженого - бог береже». Під словом «вимкнути» я маю на увазі саме вимкнути, натиснувши кнопку вимикання, а не просто погасити екран. По-перше, при погашеному екрані телефон все одно регулярно обмінюється інформацією з базовою станцією, хоча і менше ніж при розмові, а, по-друге, на ваш номер можуть зателефонувати і, відповідаючи, ви почнете розмову.

Якщо телефон був вимкнений, то включати його під час грози так само не варто. У цей момент мобільник шукає найближчі станції і веде активний радіообмін з ними.

Це ж стосується і GPS навігаторів, радіоприймачів та інших електричних приладів – їх краще все вимкнути.

Ще кілька загальних правил поведінки під час грози

 1. Не поспішайте залишати місце, в якому перечікували грозу. Зачекайте близько 20 хвилин після удару останньої блискавки.
 2. Не торкайтеся і не тримайтеся за металеві предмети під час грози.
 3. Велосипед краще покласти на землю, а не ставити на підніжку. Так його висота менше.
 4. Відійдіть подалі від ліній електропередач.
 5. Зніміть з себе, складіть в поліетиленовий пакет і відкладіть в сторону всі металеві предмети: годинник, браслети, ланцюжки і т. п.
 6. Є цікаве спостереження – мокрий одяг може врятувати людину отримав удар блискавкою. Його шанси вижити підвищуються, так як заряд через воду в одязі йде в землю, але все-таки краще не експериментувати.

Ознаки наближення грози

 • Поява темних купчастих хмар.
 • Різке зниження температури повітря.
 • Безвітряне.
 • Духота.
 • Хороша чутність далеких звуків.
 • Наближаються гуркіт грому.

Що ще можна почитати на цю тему

 1. Особливості їзди на велосипеді під дощем – одяг ,парасольки, дощовики, бахіли.
 2. Як захистити велосипед під дощем від води і бруду
 3. Як їздити і що робити, якщо потрапили на велосипеді під дощ

Коментарі (0)

Коментарі

Поки немає коментарів

Залишити коментар

Всі поля обов'язкові до заповнення
Ви не представилися
Нам цікава Ваша думка
CAPTCHAОновити зображення
Ви неправильно ввели текст з картинки
Перед публікацією коментарі проходять модерацію