На початок сторінки

Україна, м. Миколаїв
Мережа магазинів "Дом Спорту"
вул. Троїцька (Кірова), 244

(068) 555-79-41

Магазин велосипедов "Спортэк" в Facebook
м. Миколаїв, Мережа магазинів "Дом Спорту"
(068) 555-79-41
Каталог Корзина 0

Типи велосипедних педалей. Яку вибрати на свій велосипед.

Опубліковано:

Відредаговано: 17.04.2020

Що таке педаль велосипеда. Це складова частина трансмісії, яка кріпиться до шатунів і передає обертальні зусилля ніг велосипедиста через трансмісію і ланцюг на заднє колесо.

Існує безліч різних моделей велопедалей, що відрізняються один від одного використовуваними матеріалами, кольоровою гамою, дизайнерськими рішеннями і, найголовніше, ціною. Причому не завжди дешеві моделі - найгірші. Часто проста і дешева модель служить практично все велосипедне життя, а складні і дорогі конструкції змінюються за кілька сезонів.

Кожен з існуючих типів педалей підходить для певних типів байків і стилів катання.

У чому особливості конструкції різних педалей, для яких велосипедів які типи підходять ми і розглянемо в цій ознайомчій статті.

З чого складається велопедаль

Пристрій велосипедної педалі

 • Вісь з різьбленням. Вкручується в шатун і утримує педаль в ньому. Це єдина деталь велосипеда, що має симетричні різьблення. На кожній з них обов'язково повинна стояти мітка: яка ліва, а яка права. Зазвичай це англійські букви L – Left (ліва) і R –Right (права) відповідно для лівої і правої педалі.

  Ліва педаль завжди виготовляється з лівою різьбою. Це означає, що вона закручується проти годинникової стрілки, а відкручується за годинниковою стрілкою.

  На правій-звичайна права різьба. Закручується за годинниковою, а відкручується проти годинникової стрілки .

  Вісь може бути як на всю довжину педалі, так і укорочена, менше корпусу. Зазвичай такі осі використовуються для зменшення ваги всього виробу.

  Є ще один важливий нюанс, пов'язаний зі стандартами різьби, що використовувалася на радянських велосипедах, дитячих, американських і в сучасних моделях. Вони не завжди взаємозамінні і більш детально це питання розглянуто в статті "Сумісність різьби на педалях та шатунах велосипеда".
 • Корпус. Те на що спирається підошва. Це якраз і є сама «дизайнерська » частина педалі. Корпус може мати різні форми, забарвлення, виготовлятися зі всіляких матеріалів і їх комбінацій.
 • Підшипники. Забезпечують обертання корпусу навколо осі. На сьогоднішній день серйозні виробники встановлюють промислові підшипники, що забезпечує надійну і довгу службу.
 • Рамка. Використовується в педалях ЗБІРНИХ КОНСТРУКЦІЙ. У них на один корпус прикручуються різні рамки (зазвичай алюмінієві). Рамки бувають різних кольорів, форм і формою виступів, що дає можливість різних дизайнерських рішень при мінімізації виробничих витрат.
 • Шипи. Необов'язковий елемент. Призначені для утримання підошви взуття на корпусі. Бувають інтегровані з корпусом і є його невід'ємною частиною або змінні. У змінних регульованих шипів є різьблення і можна встановити зручну байкеру висоту самого шипа.
 • Катафот (світловідбивачі). Необов'язковий елемент. На деяких моделях з боків в корпусі педалі вбудовують катафоти. Річ загалом корисна як додаткове позначення велосипедиста в темний час доби на дорозі.
 • Кріпильні гвинти. Необов'язковий елемент. Використовується в збірних конструкціях педалей.

Матеріал, з якого виготовляють педалі

 • Різні метали. В основному це алюмінієві сплави, для зменшення ваги, хоча зустрічаються і сталеві.
 • Пластик.
 • Комбіновані.

Які типи велопедалей існують

Звичайні прогулянкові педалі.

Прогулянкові велосипедні педалі

Це найпоширеніший тип. Встановлюється на більшості велосипедів продаються в нижньому і середньому ціновому сегменті.

Їх можна розділити на: пластикові «ашан-педалі» для «ашан-байків», які прослужать максимум один сезон (практично одноразові) і досить міцні педалі з алюмінієвих сплавів або ударостійкого пластику, які будуть служити довго.

Ні в якому разі не можна сказати, що це все погані моделі.

Це моделі для свого типу катання.

Плюси прогулянкових педалей

 1. Дешевизна. На багатьох велосипедах стоять все їх «велосипедне життя» і відмінно служать своїм господарям. Як мінімум, 50-60% всіх велосипедистів взагалі «не паряться» з цього приводу і не збираються їх міняти.
 2. Що ще дуже важливо – на прогулянкових педалях можна їздити в будь-якому взутті: від сланців – до валянок.
 3. Не вимагають складного техобслуговування.
 4. Якщо на їх поверхні є гумове покриття - воно дає хороший контакт з взуттям і нога не злітає з педалей під час кручення.
 5. Відмінно підходять новачкам, дітям і підліткам. Хороший варіант для прогулянкових і міських велосипедів.

Цікавий нюанс. Через те, що у них немає шипів і сильно рельєфною поверхні, багатьом жінкам і дівчатам для звичайної їзди по місту подобаються саме такі моделі. На них не рвуться панчохи при випадковому торканні з ногою, комфортно підошві стопи в легкому жіночому взутті. Я, до речі, не маю на увазі взуття на підборах або кросівки, а прості легкі літні жіночі прогулянкові тапочки.

Педалі цього типу практично завжди важче інших своїх побратимів, але аж ніяк не кожен велосипедист бореться з кожним Грамом ваги свого байка.

Отже. Це нормальні педалі для 60-70% звичайних байкерів. Ми не беремо до уваги спортсменів, МТБ-шників, фрі-райдерів і т. п.

Педалі для гірських велосипедів, МТВ,«топталки»

За своєю суттю це також плоскі педалі, але більш якісні, здатні пройти десятки тисяч кілометрів.

MTB-Педалі для гірських велосипедів, "топталки "

Чому їх ще називають «топталки»? Тому що велосипедист при їзді на них по-справжньому тупцює. Буквально стоячи «вкручується в гірку», тисне що є сили при розгоні. Загалом, при катанні, вони відчувають більш сильні навантаження, ніж попередній тип.

Ці моделі також забезпечують надійний контакт з взуттям і тому мають або шипи, або міцну ребристу рамку по периметру.

MTB-педалі:

 • мають правильну і широку форму для зручного розташування на ній ноги;
 • забезпечують хороше зчеплення з підошвою (шипи, ребриста рамка);
 • використовують надійні промислові підшипники;
 • виготовлені з ударостійких матеріалів;
 • мають хорошу збалансованість ваги і міцності.

Ціна висококласних гірських педалей доходить до 200$, але в умовах нашої країни можна знайти і дешевше, причому з дійсно гарною якістю.

Туклипсы

Це спеціальне пристосування, що фіксує ступні велосипедиста на плоскій педалі. Тукліпси вважаються перехідним варіантом між плоскими і контактними моделями і бувають різних видів.

Тукліпси

Більш детально них можна почитати в окремій статті на нашому сайті «Що таке тукліпси і для чого вони потрібні. Які бувають і як їх правильно вибрати».

Між велолюбителями постійно точаться суперечки: що краще тукліпси або контакти?

На мій погляд, суперечка ця не зовсім коректний, і не має особливого сенсу. Кожен з цих типів призначений для своїх завдань і кожен знайде своїх шанувальників.

Основні плюси тукліпсів в порівнянні з контактами:

 1. Вони значно (в рази) дешевше.
 2. У них можна кататися в будь-якому типі взуття. Є свої нюанси, але для контактів потрібно купувати спеціальну і досить дорогу взуття.
 3. Можливість спробувати відчути, що таке кругове педалювання і всі його плюси.
 4. Тукліпси, на відміну від контактів, не вимагають взагалі ніякого обслуговування.

 

На мій погляд, якщо фінансове питання Вас не бентежить – беріть собі нормальні контакти, знімайте старі педалі, ставте їх і катайтеся. Якщо є «грошові нюанси » - купіть тукліпси, за 5 хвилин поставте їх на свої « топталки» і катайтеся, збираєте гроші на контакти і практикуйтеся. Єдине, перед покупкою подивіться на свої педалі – чи можна на них поставити сподобалися тукліпси.

Контактні МТВ педалі

Це вже професійні моделі.

контактні педалі

Вони потрібні, перш за все, для того, щоб нога забезпечувала кругове педалювання і працювала з великим ККД.

Складаються з двох частин: самої педалі і шипа, що кріпиться на підошву взуття. Байкер вставляє шип в спеціальний паз на педалі, він замикається там, фіксуючи ступню.

Зазвичай цей паз являє собою підпружинену рамку. Саме тому, для того, щоб відстебнутися з контактів, потрібно просто повернути п'яту в сторону від велосипеда. При падінні це взагалі рефлекторний рух ноги. Так само можна вистебнути ногу і сильним рухом вгору від педалі. Це зусилля налаштовується жорсткістю пружини в самій педалі.

Як і в тукліпсах, нога працює при русі вниз і при підйомі вгору, допомагаючи тим самим другій нозі натискати вниз. Однак, на відміну від тукліпсів, контакти більш надійно і жорстко тримають ступню. Нога легко выстегивается поворотом ступні від велосипеда. Звичайно, навички вистьобування доведеться відпрацювати, може бути навіть і впасти пару раз, але отриманий ефект в результаті перевершить всі очікування.

Плюси «контактів»

 • Забезпечення кругового педалювання, що на 30-40% збільшує ефективність велосипедиста.
 • Впевненість в тому, що нога не зіскочить з педалі, що особливо важливо при сильних ривках і навантаженнях при їзді в гори або при різкому маневруванні.
 • Зменшення навантаження на коліна і розподіл її серед інших складів ноги.
 • Задіюються більшу кількість м'язів, що веде до меншої втоми.
 • Байкер отримує додатковий контроль над велосипедом. Наприклад, при необхідності перестрибнути невелику перешкоду можна підтягнути велосипед ногами до себе і утримувати його.

Основні мінуси «контактів»

 1. Дорожнеча.
 2. Необхідність покупки спеціального взуття і первісної ретельної настройки педалі і клем на Веловзуття під конкретного байкера.

  В ідеалі клеми повинні розташовуватися прямо під підйомом зводу стопи. Однак Вам все-одно доведеться по експериментувати з місцем їх розміщення, щоб знайти оптимальну для себе позицію для обертання педалей.

  Бічна настройка клеми дозволяє налаштувати розташування стопи на педалі. Деякі байкери ставлять стопу паралельно руху велосипеда, а деякі вважають за краще розташовувати її шкарпетками трохи всередину або назовні.

 3. На відміну від плоских і MTB-педалей, якщо на вашому велосипеді катається кілька членів сім'ї, то використання контактів стане проблематичним. Або купуйте взуття для всіх членів сім'ї або кататися на ньому зможете тільки ви.

Контакти бувають

 • з платформою та контактами;
 • з контактами, але без платформи;
 • контакти зі знімними платформами.

Напівконтактні педалі

Ще їх називають односторонні контакти з платформою.

односторонні контакти або напівконтактні педалі

На відміну від контактів вони тільки з одного боку мають контактну площадку, а з іншого боку це звичайна плоска велопедаль.

Зручні тим, що можна кататися в контактній і звичайному взутті, просто перевернувши її іншою стороною.

Шосейні педалі

Це теж контактні педалі, але спеціально пристосовані для шосейних велосипедистів. Застосовувати їх для звичайного катання по місту не доцільно.

шосейні педалі

Так само як і для контактних, для цього типу потрібне спеціальне взуття. Але, конструкція кріплення шипів до шосейного взуття не дозволяє, на відміну від VND-контактів, просто ходити в ній по землі і асфальту.

У шосейних, в порівнянні зі звичайними контактами:

 • збільшена площа зіткнення з взуттям,
 • більш жорстке і чітке кріплення ступні,
 • зменшена вага самої педалі за рахунок односторонньої конструкції, тобто встебнутися в цю педаль можна тільки з одного боку, на відміну від МТВ-варіанту.

Складні педалі

Загалом - це ті ж топталки, тільки забезпечені надійним і міцним поворотним механізмом.

Основний їх плюс – зручність при перевезенні і зберігання велосипеда. Байк займає менше місця по ширині.

Pedali-Tipy-skladnye-min.jpg

Обслуговування педалей

Велосипедні майстри говорять про те, що в педалях потрібно раз на рік перевіряти стан підшипників і міняти мастило.

Не стану з ними сперечатися, але за радянських часів наші педалі, як і ланцюги, служили весь час життя велосипеда і ніхто їх без сильної потреби не розбирав і не чистив. Мили від бруду при митті всього велосипеда, це так.

Якщо у Вас стоять дуже дешеві педалі і при крученні з'явився хрускіт від потрапила пилу або бруду, то розбирати їх, чистити і змащувати підшипники – справа клопітка і невдячна. Краще відразу їх викинути і купити нормальні волого - і пилозахищені моделі.

Як зняти старі і поставити нові педалі, описано в окремій статті на нашому сайті.

Перш за все, при обслуговуванні підшипників, потрібно видалити бруд і старе мастило за допомогою ганчірочки, серветок. Очистити чашки всередині корпусу, вісь, кульки і вже потім наносити нову мастило. Змащувати їх можна литолом або спеціальними мастилами, які купуються в веломагазині.

Що стосується контактних педалей, то їх обслуговування більш складне і в рамках цієї ознайомчої статті розглядати його не будемо.

На цю тему їх ремонту в інтернеті досить багато різних матеріалів і відеороликів.

Додатково про педалях можна почитати наступні статті:

 1. Як зняти і поставити педалі на велосипеді
 2. Що таке тукліпси і для чого вони потрібні. Які бувають і як їх правильно вибрати.
 3. Сумісність різьби на педалях та шатунах велосипеда

Відео про педалях

Коментарі (0)

Коментарі

Поки немає коментарів

Залишити коментар

Всі поля обов'язкові до заповнення
Ви не представилися
Нам цікава Ваша думка
CAPTCHAОновити зображення
Ви неправильно ввели текст з картинки
Перед публікацією коментарі проходять модерацію