На початок сторінки

Україна, м. Миколаїв
Мережа магазинів "Дом Спорту"
вул. Троїцька (Кірова), 244

(068) 555-79-41

Магазин велосипедов "Спортэк" в Facebook
м. Миколаїв, Мережа магазинів "Дом Спорту"
(068) 555-79-41
Каталог Корзина 0

Яку велосипедну вилку вибрати - жорстку або амортизаційну?

Опубліковано:

Відредаговано: 17.10.2017

Вилка на велосипеді – один з найважливіших його вузлів. Про те, які вилки бувають, і які завдання вирішують, ми поговоримо в цій статті.

Завдання вилки:

 1. Утримувати переднє колесо.
 2. Передавати керуючу дію від повороту керма, на той кут, на який повернуть кермо і утримувати його під час всього маневру. Від таких параметрів як догляд вилки і рульової кут залежить маневреність всього велосипеда. Суть їх впливу на маневреність описані в статті «Геометрія рами велосипеда».
 3. Підвищує комфорт при їзді, гасячи нерівності дороги і компенсуючи дрібні поштовхи і удари на руки байкера.Жорстка і амортизаційна вилки
 4. Приймати на себе навантаження, що виникають при гальмуванні.

Вилки бувають двох типів

 1. Жорстка вилка (Rigid)
 2. Амортизаційна вилка (Hard Tail)

У цій статті ми не будемо детально і детально розглядати конструкції, переваги і недоліки кожного виду амортизаційних вилок, а тільки коротко їх висвітлимо. Більш детально вони будуть розглянуті в інших статтях на нашому сайті. Головне завдання цієї статті-допомогти вам визначитися, яку вилку вибрати: жорстку або амортизаційну.

Отже, почнемо зі старого, відпрацьованого роками типу – жорсткі вилки .

 

Жорстка велосипедна вилкаЖорстка вилка

Це проста конструкція, без будь-яких рухомих частин. Виготовляється, в основному, з того ж матеріалу, що і рама. Якщо рама сталева, то і вилка, швидше за все, те ж сталева. Алюмінієві рами комплектуються алюмінієвими вилками.

Іноді карбонові та титанові вилки встановлюють на сталеві або алюмінієві велосипеди, але цей «Екзотичний» варіант зазвичай використовують досить багаті любителі – занадто дорого (особливо титанові). Що гойдається карбонових, то про особливості рам з цього матеріалу можна почитати тут.

Хоча на сьогоднішній день вже намітилася тенденція щодо зниження вартості карбонових деталей для велосипедів. Так що цілком можливо, що незабаром хороші карбонові моделі стануть таким же звичайним атрибутом, як зараз, сталеві і алюмінієві.

Спортсмени-професіонали при гонках на рівних трасах використовують саме жорсткі вилки через їх хороших розгінних та швидкісних якостей - вони не поглинають на амортизацію енергію велосипедиста при русі і особливо при наборі швидкості.

Основні переваги

 • Низька ціна.
 • Легкість.
 • Міцність конструкції. Вся жорстка вилка складається з однієї деталі.
 • Добре працюють в будь-яких погодних умовах – їм все одно зима на вулиці або спекотне літо.
 • Не вимагають ніякого технічного обслуговування.
 • Легше розігнати велосипед – вилка не компенсує зусилля байкера при наборі швидкості.
 • За рахунок матеріалу, з якого виготовлені, досить добре компенсують дрібні удари від вибоїн і тріщин на дорозі.

Мінуси

 • На нерівній дорозі руки і зап'ястя будуть сильно втомлюватися від тряски, постійних ударів об купини і провали – все-таки комфорт у них нижче, ніж у амортизаційних.
 • При їзді по пересіченій місцевості з нерівною поверхнею не можна набрати велику швидкість.

 

Практично всі міські велосипеди, представлені в нашому магазині, мають саме жорстку вилку.

Типи вилок

Амортизаційна м'яка вилкаамортизаційна вилка

Перш ніж розповідати про типи вилок хотілося б нагадати читачам деякі терміни.

Демпфер – це пристрій, який запобігає і гасить вже виникли коливання. У амортизаційній вилці він виконує функцію уповільнення відскоку пружини після стиснення. При різких відскоках вилки вгору порушується зчеплення переднього колеса з дорогою, постійні і сильні поштовхи в руки викликають у велосипедиста втому, а іноді і болі в руках. Демпфер знижує такі удари при різкому поверненні вилки в початковий стан.

Еластомер – ця речовина має здатність відновлювати свою первісну форму і розмір після деформації. Наприклад, натуральна гума (каучук), деякі види синтетичних матеріалів.

Прелоад (Preload) - ето величина, на яку вилка спочатку прожимается під вагою велосипедиста. Тобто це початкова, нейтральна точка ходу. У хороших вилок цей параметр налаштовується.

Види амортизаційних вилок

 1. Пружинні вилки. Найпростіші і дешеві з усіх варіантів амортизаційних вилок. Грунтується на роботі пружини, яка і компенсує удари колоса об дорогу. Демпфера в таких вилках немає, а енергію стислої пружини гасить тільки сила тертя між ногами вилки і сальниками. Вимагає регулярного обслуговування: чищення та змащення. В кінці статті є невелике відео про ремонт, і обслуговуванні таких вилок.
 2. Пружинно-еластомерні вилки. Використовують сталеву пружину і в якості демпфера – еластомер. Як працює в них демпфер. Демпфер вставляється всередину пружини. При стисненні пружини разом з нею стискається і демпфер, збільшуючись при цьому в діаметрі. При відскоку пружина не може швидко розтиснутися, так як її утримує демпфер. Щоб пружина не зруйнувала демпфер, його покривають густим мастилом, яка регулярно стирається з демпфера і вимагає оновлення при техобслуговуванні. Часто еластомеру вистачає приблизно на рік катання, так як він швидко стирається. Приблизно в півтора-два разів дорожче пружинних вилок, але все ж дешевше в порівнянні з іншими видами. Працюють краще, ніж просто пружинні.

  Пристрій пружинно-еластомерної амотризаційної вилки можна розглянути на наведеній нижче схемі:

   vilki-ustroystvo-prujinno-elastomernoy-min.jpg

 3. Повітряні. У них роль і амортизатора і демпфера грає повітря. Для розміреної їзди в своє задоволення це дуже навіть непоганий варіант. А для агресивного катання і стрибків вони слабенькі. Часто не дуже довговічні і вимагають заміни. Якщо манжети у вилки пропускають повітря, вилку доводиться постійно підкачувати. Вилки цього типу дозволять підлаштуватися під будь-яку вагу велосипедиста, змінюючи тиск в камері.
 4. Повітряно-масляні. у них повітря працює як пружина, а в якості демпфера використовують масло.

  При русі вилки вниз масло швидко перетікає через відкритий внутрішній клапан. На зворотному ході вилки клапан закривається, і масло працює, перетікаючи з однієї секції в іншу через маленькі отвори. Якість амортизації у таких вилок сильно залежить від ціни. А ціни на них не маленькі.

  Бувають в залежності від тиску повітря: з високим або низьким тиском. У вилок високого тиску хороша динаміка і вони не чутливі до перепадів температур. Вилки з низьким тиском навпаки потребують перенастроювання при зміні температури вже на 10 градусів. Але вони більш довговічні.

  Вилки цього типу дозволять підлаштуватися під будь-яку вагу велосипедиста, змінюючи тиск в камері.пристрій пружинно-Масляної вилки

 5. Пружинно-масляні. це найкращий і найдорожчий вид амортизаторів. Функції пружини виконує сталева пружина, а демпфера-Масляна капсула .

  Масло працює аналогічно, як і в попередньому типі. При русі вилки вниз воно швидко перетікає через відкритий внутрішній клапан, а на зворотному ході клапан закривається, і масло повільно перетікає з однієї секції в іншу через маленькі отвори.

  За рахунок роботи пружини виходить плавність ходу, але вага такої конструкції більше.

  Вони невибагливі і годяться для будь-яких видів катання. Незважаючи на невибагливість, періодично потребують технічного обслуговування.

Хочеться відзначити ось ще, що.

Перші три типи: пружинні, пружинно-еластомерні, повітряні вилки добре працюють при відносно великій різниці висот. Наприклад, відмінно пом'якшують з'їзди з бордюру, а ось удари при наїзді на дрібні камені, купини, що стирчать із землі коріння, компенсують гірше.

Останні два типи: масляно-пружинні і повітряно-масляні добре поглинають як з'їзд з бордюру, так і крейда поштовхи від каменів і наїздів на тріщини в асфальті.

Повітряні і повітряно-масляні більш зручні для байкерів з вагою більше 90-100 кг. Для регулювання жорсткості таких вилок необхідний насос, яким можна підкачати тиск у вилці.

Переваги амортизаційних велосипедних вилок

 1. Набагато краще, ніж жорстка вилка, згладжує всі нерівності дороги. Особливо це добре відчувається при їзді по бездоріжжю. Хоча нинішній стан міських доріг дозволяє їх все частіше відносити до бездоріжжя.
 2. При їзді по бездоріжжю дозволяє розвивати велику швидкість при менших зусиллях велосипедиста, забезпечуючи як би обтікання нерівностей дороги.
 3. Підвищують керованість велосипедом при їзді по пересіченій місцевості. Пом'якшуючи рух на купинах і поворотах, амортизаційна вилка приймає на себе ті перевантаження і удари, які інакше б пішли на колесо і призвели до його деформації або юзу.

Недоліки амортизаційних велосипедних вилок

 1. Вони більш важкі в порівнянні з жорсткими вилками.
 2. На велосипедах з такими вилками частина енергії байкера, яку він витрачає на розгін, гаситься самим амортизатором, тобто йде даремно.

  Цей недолік на деяких моделях ліквідується можливістю жорстко зафіксувати вилку, перетворюючи її таким чином в звичайну жорстку. Ця функція називається локаут (LockOut). Такий перемикач вирішує проблеми з втратою зусиль велосипедиста при розгоні, але врахуйте, що заблокована амортизаційна вилка набагато гірше гасить поштовхи, удари і вібрації, ніж звичайна жорстка вилка, тим більше що її велику вагу при цьому нікуди не дівається.

 3. Набагато дорожчі, ніж жорсткі.
 4. Потребують регулярного технічного обслуговування, так як складаються з безлічі рухомих деталей. А це означає, потрібна регулярна мастило, чистка, підкачка повітря в повітряних і олійно-повітряних моделях. Обслуговування потрібно проводити регулярно, але не рідше одного разу на рік. При катанні взимку вони дуже не люблять сіль, якою посипають дороги, тому після поїздок по місту їх варто ретельно витирати. Інакше швидка корозія неминуча.
 5. Якщо ви катаєтеся взимку, то для цього найкраще підходять пружинно-масляні або повітряно-масляні вилки. Еластомерні вилки погано працюють на морозі. Пов'язано це з тим, що еластомер твердне і починає втрачати пружність. Деякі байкери взагалі надходять кардинально-взимку замість амортизаційної ставлять жорстку вилку. Катання по снігу не таке жорстке як по асфальту, та й дорогу і хорошу амортизаційну бережуть.

Все гірські велосипеди, представлені нашому магазині, мають сталеві амортизаційні вилки.

Пристрій вилок

Загальний пристрій обох типів вилок показано на малюнку і в рамках даної статті ми не будемо заглиблюватися в їх детальний опис. Для загального розуміння пристрою і назви основних частин вивчення малюнка цілком достатньо.

Пристрій і назва частин велосипедних вилок

 

Що потрібно враховувати при виборі вилки

 1. Ваші фінансові можливості. Якщо грошей все-таки замало – не мучтеся вибором. Беріть собі велосипед зі звичайною сталевою жорсткою виделкою. Десятиліттями люди каталися на таких велосипедах по всіх дорогах і нічого – всі вижили. Так, руки будуть трохи більше втомлюватися при їзді по пересіченій місцевості. Але, якщо поїздки по таких дорогах будуть займати до 10-20 відсотків від усіх ваших подорожей – то це не найстрашніше у Вашому житті. Дійсно якісна амортизаційна вилка коштує як половина велосипеда, так що подумайте – чи варто за це доплачувати.
 2. По яких дорогах ви збираєтеся їздити і наскільки комфортно при цьому себе почувати. Якщо належить їздити більше по рівних дорогах (хоча в нашій країні це все-таки відносне поняття), то сталева жорстка вилка цілком собі забезпечить необхідний комфорт. При всьому при цьому врахуйте, що правильно підібраний тиск в колесах так само компенсує нерівності дороги. Якщо ви збираєтеся брати гірський велосипед і ганяти на ньому по пересіченій місцевості, тоді краще відразу придивитися до велосипеда з амортизаційної вилкою.
 3. Чи готові ви приділяти час і гроші в подальшому. Пам'ятайте, що будь-який амортизаційної вилці необхідно технічне обслуговування. А ось жорсткої – нічого не потрібно. Так що якщо ви людина в міру ледачий – то подумайте, будите ви це робити. Жорстка вилка буде служити рівно стільки, скільки і сам велосипед, чого не скажеш про амортизаційну. Згодом вона розбовтається і доведеться витрачати гроші і час на її відновлення або міняти взагалі.
 4. Принципова чи вага велосипеда. Більш важкий велосипед, а це як раз про амортизаційну вилку, важче розганяти, гальмувати і тягати на собі улюбленому. Адже не завжди тільки ви будите на велосипеді, іноді і він на Вас.

Загальний підсумок такий – за комфорт і зручність потрібно платити: грошима, часом, вагою велосипеда. Так що думайте і вирішуйте виходячи зі своїх цілей, потреб і можливостей.

Відео про ремонт і обслуговування пружинної амортизаційної вилки

Непогане відео про порівняння амортизаційної і жорсткої вилки

Коментарі (2)

Коментарі

 • Спортэк 29.06.2017 21:53
  Андрей! Спасибо за добрые слова!
 • Андрей 29.06.2017 11:40
  Хорошая статья,всё доходчиво ,хорошо освещено,и без лишнего словоблудия.

Залишити коментар

Всі поля обов'язкові до заповнення
Ви не представилися
Нам цікава Ваша думка
CAPTCHAОновити зображення
Ви неправильно ввели текст з картинки
Перед публікацією коментарі проходять модерацію