На початок сторінки

Україна, м. Миколаїв
Мережа магазинів "Дом Спорту"
вул. Троїцька (Кірова), 244

(068) 555-79-41

Магазин велосипедов "Спортэк" в Facebook
м. Миколаїв, Мережа магазинів "Дом Спорту"
(068) 555-79-41
Каталог Корзина 0

Як працює храповий механізм в задній втулці або касеті велосипеда.

Опубліковано:

Перш за все, давайте дамо визначення – що таке храповий механізм.

Храповой (храповий) механізм (англ. ratchet mechanism) або просто храповик (англ. ratchet) — це механізм, що забезпечує вільний лінійний або обертальний рух в одному напрямку та блокує рух у зворотний бік. Їх ще називають механізмом вільного ходу (МВХ) (англ. Freewheel mechanism).

До речі, загальнопоширена назва «храповИй», не зовсім вірне – правильно називати його якраз «храповОй».

У велосипедній справі він використовується у багатошвидкісних велосипедів в задній втулці для касет або в тріскачках. У чому відмінності тріскачок від касет можна почитати тут.

Сам храповий механізм складається з трьох основних деталей:

  1. Собачка (англ. Pawl — засувка, фіксатор, пал, стопор). Саме вона забезпечує безперервний обертальний рух в одну сторону та блокує його в зворотну.
  2. Зубчасте колесо (Шестерня, Обгінна муфта) – деталь з зубчиками, скошеними у зворотний бік від напрямку вільного руху шестерінки. Несиметричні зубчики покращують ковзання собачки, зменшуючи гучність забезпечуючи надійне зачеплення при русі у зворотний бік. У велосипедних справах деталь з внутрішніми зубцями, за які чіпляються собачки, називається саме «Обгінна муфта».
  3. Притискна пружина, яка притискає собачку до зубчиків обгінної муфти (шестерінки). Іноді її роль виконує пружна пластинка.

Схема роботи храпового механізму

Суть принципу роботи цього механізму в наступному. При обертанні педалей вперед через ланцюг зусилля передається на задні зірки касети (трещотки), а від неї на втулку заднього колеса. При цьому собачки чіпляються за зуби обгінної муфти, зв'язуючись з нею в єдине ціле, і таким чином зусилля від педалей передається прямо на заднє колесо велосипеда.

Якщо педалі взагалі припинити крутити або обертати назад, то собачки стануть ковзати по скошеним зубах обгінної муфти і не будуть передавати ніякого зусилля на заднє колесо.

Дуже добре принцип роботи храпового механізму показаний на цьому відео:

Під час роботи храпового механізму видається характерний звук – клацання собачок по зубчиках обгінної муфти. Якщо собачки сточуються або перестає працювати пружинка, то відбувається прокручування ланцюга на задній втулці, так як собачка не може зачепитися за зубчики обгінної муфти.

Ось в принципі і вся суть роботи храпового механізму в велосипедній втулці або касеті.

Коментарі (0)

Коментарі

Поки немає коментарів

Залишити коментар

Всі поля обов'язкові до заповнення
Ви не представилися
Нам цікава Ваша думка
CAPTCHAОновити зображення
Ви неправильно ввели текст з картинки
Перед публікацією коментарі проходять модерацію