На початок сторінки

Україна, м. Миколаїв
Мережа магазинів "Дом Спорту"
вул. Троїцька (Кірова), 244

(068) 555-79-41

Магазин велосипедов "Спортэк" в Facebook
м. Миколаїв, Мережа магазинів "Дом Спорту"
(068) 555-79-41
Каталог Корзина 0

Що таке передачі (швидкості) у велосипеда та як їх перемикати.

Опубліковано:

Відредаговано: 18.08.2020

Переключатель передач

У цій статті ми поговоримо про перемиканні швидкостей (передачах) на велосипеді. Для чого вони потрібні, як правильно вибрати передачу і як правильно перемикати.

У нашому магазині продаються велосипеди з однією, 6-ю (у них одна Передня зірка і 6-ть задніх зірок) і 21 передачею (3 передні зірки і 7 задніх зірок).

Для чого взагалі потрібні передачі?

Передачі потрібні для комфорту велосипедиста. Вони дозволяють економити сили і підібрати найбільш зручний режим їзди виходячи з:

 • рельєфу дороги (рівна траса, підйом або спуск, розгін або плавне гальмування)
 • якості дорожнього покриття (одна справа їзда по рівному шосе, а інше по міському асфальту в горбах і западинах або по грунтовій дорозі)
 • необхідної швидкості руху-необхідно підтримувати задану швидкість руху або розігнатися
 • погодних умов (наприклад, Попутний або зустрічний вітер)
 • фізичного стану велосипедиста

При правильному використанні передач можна:

 • Швидше, а головне більш економічно (з точки зору фізичних сил, при тих же інших умовах), дістатися з однієї точки в іншу, ніж при поїздці на одношвидкісному велосипеді.
 • Не маловажен і той факт, що при правильному підборі передач, продовжується термін служби деталей байка.
 • І останнє, при неправильній установці передач колінні суглоби будуть піддаватися набагато більш серйозному навантаженні.

Що означає «переключити передачу»

Фактично перемикання передач – це перекидання ланцюга з одних зірок на інші на передніх шестерінках та задній касеті. Що це таке і де вони розташовуються на велосипеді можна подивитися на схеме. У чому різниця між касетою та тріскачкою більш детально описано в статті "У чому різниця між тріскачками та касетами"

Якщо на велосипеді 6-7 швидкостей значить, на ньому встановлена одна передня зірка (шестерня) та задня касета на 6-7 зірок. Якщо 18 та більш – 3 передніх зірки та задня касета на 6-7 зірок. Іноді задні касети бувають і на 9-10 зірок, що дозволяє довести число швидкостей до 27-30.

Як нумеруються зірочки в системі і касеті трансмісії

Прийнята наступна нумерація зірок: всі зірки мають нумерацію від рами. Тільки передні три зірки (в системі) йдуть на збільшення – 1-я найменша, 2-я середня і 3-я найбільша, а в задній касеті зірки розташовані навпаки: 1-я найбільша, а остання найменша.

Тут важливо зрозуміти, що при виборі передачі ланцюг не повинен бути сильно перекошен. Інакше він та зірки трансмісії будуть сильно тертися один об одного та швидко зношуватися.

На цьому малюнку показані ті варіанти включення передач, які не рекомендується використовувати якраз через перекіс ланцюга.

Передачі, які не рекомендується використовувати Рекомендовані передачі

Чим перемикають передачі.Манетка для перемикання швидкостей

Перемикають передачі спеціальними ручками на кермі – манетками. Вони бувають обертальними – перемикання швидкостей відбувається поворотом ручки або важільними – передачі перемикаються спеціальними важелями.

У обертальних манеток (revoshift і grip-shift, гріпшифт) — при обертанні ручки на себе або від себе відбувається перемикання швидкості.

У важільних перемикачів є невеликі важелі для пальців. Один перемикає на більшу швидкість, інший на меншу. Ці манетки для багатьох велосипедистів більш зручні, менш вибагливі в обслуговуванні, але часто дорожчі.

У нас можна купити велосипеди і з обертальними і з важільними манетками відомих японських виробників Shimano і Sypo.

Зазвичай ліва манетка відповідає за перемикання трьох передніх шестерень, а права – за перемикання зірочок в задній касеті. Таким чином, для підстроювання під основний тип місцевості використовується лівий перемикач і передні зірки. А правий для приватних і нетривалих змін під час поїздки.

Тепер важливо зрозуміти, як підбирати передачі і правила їх перемикання.

Які передачі і коли використовуватиПринципи вибору передач на велосипеді

Найменша передня зірка (номер 1) використовується при крутих підйомах, поїздках по в'язкому грунту або піску, густій траві, при сильному зустрічному вітрі на грунтовці. Тобто коли є сильний опір руху велосипеда. При цьому на задній касеті використовуються найбільші зірки з номерами від 1 до 3 в залежності від їх кількості в касеті.

Комбінація найменшої передньої зірки і найбільшої задньої — дає максимальну потужність і використовується для крутих підйомів.

Середня передня зірка (номер 2) це основна робоча Шестерня. Використовується найчастіше при їзді по асфальту, грунтових дорогах, при сильному зустрічному вітрі, щільному піску і грунту, на невеликих гірках. При цьому використовуються Задні зірки з номерами від 2 до 5-6 в залежності від зірок в касетах – головне, щоб не було сильного перекосу ланцюга, як показано на малюнку.

Найбільша зірка спереду (номер 3) використовується при їзді по рівному шосе, асфальту, укоченій грунтовці, коли немає сильного зустрічного вітру, при спуску, для підтримки швидкості при невеликих фізичних навантаженнях. При цьому використовуються маленькі задні зірки на 6-7-зоряних касетах це 5,6,7 зірка. На 8-9 зіркових касетах це 5-8, 9.

Комбінація найбільшої передньої зірки і найменшої задньої — дає максимальну швидкість.

Починати їзду рекомендується з середньої передньої шестерінки. Заднім перемикачем підбирайте собі найзручнішу навантаження на ноги. Якщо дорога пішла під гору, і ви відчуваєте, що задніх зірок вже не вистачає, щоб додати – переходите на велику зірку спереду. Як тільки темп повернеться до звичайного – поверніться на середню передню шестірню.

Аналогічно і з нижніми передачами. Поїхали в гору і відчуваєте, що задніх зірок не вистачає – переходите на передню малу зірку (номер 1), і потім повертайтеся на середню, коли дорога стане рівною.

Вважається, що на другій зірці спереду потрібно їздити до 20-25 км/год., а після цього переходити на третю зірку.

На першій зірці їздячи до 10 км/год, на дуже крутих підйомах, по піску, бруду і т.п.

Рушаючи з місця можна використовувати передачі: 2-4, 2-5.

Що потрібно ще розуміти при виборі передачі. Є у велосипедистів таке поняття — «каденс». Це частота обертання педалей в хвилину. Оптимальна частота повинна бути 80-110 оборотів з хвилину. Це пов'язано з фізіологією колінного суглоба. З виділенням «мастила» в суглобі для зменшення тертя кісток. При занадто низькому каденсе (менше 80) «мастило» більш в'язка, а більше 110 йде занадто сильне навантаження на коліно. Тому Ваше завдання при виборі передачі якраз і полягає в тому, щоб тримати цей оптимальний каденс (80-110 оборотів в хвилину).

Загалом, строгих правил немає – кожен байкер сам вибирає, як йому зручно їхати. Пам'ятаючи ці прості правила, не бійтеся - пробуйте. Тіло саме Вам підкаже, як і коли перемикати передачі, а потім з'явиться досвід і перемикання передач буде відбуватися практично на автоматі.

Правила перемикання швидкостейПеремикання передач перед підйомом

 1. Будь-яке перемикання швидкостей має відбуватися в русі, тобто педалі повинні крутитися. Причому при перемиканні на передніх шестерінках педалі потрібно крутити плавно, без зусилля, щоб ланцюг стала на сусідню зірку з меншим зусиллям. На них різниця між зубами сусідніх зірок більше 10. На задніх зірках касети перепад кількості зірок не такий великий і тому там ланцюг перекидається спокійніше.
 2. Перемикання на нову передачу має бути безшумним. Якщо ви чуєте неприємний металевий скрегіт, значить, ви вибрали неправильне співвідношення зірок і, в підсумку, ланцюг перекосилася, або Трансмісія велосипеда налаштована неправильно.
 3. Перемикатися потрібно заздалегідь, не на самому підйомі або спуску, а перед ним.
 4. Якщо потрібно переключитися на кілька передач відразу – то краще це робити поетапно, по одній
 5. Не можна перемикати одночасно передні і задні перемикачі – може заклинити ланцюг.
 6. Не перемикайте передачі при нерухомому велосипеді – так їх можна зламати. Більш детально, чому цього не можна робити описано в статті "Чому не можна перемикати передачі на велосипеді стоячи на місці"

Дотримуйтеся цих простих принципів і правил, тримайте ланцюг змащеною, перемикачі чистими, і подорожуйте на велосипеді в своє задоволення.мастило ланцюга

І в ув'язненні, хочеться сказати ось ще що.

Існує всього два типи систем для перемикання передач. Систему, засновану на зірках ми розглянули в цій статті.

Другий варіант-це використання планетарної втулки на задньому колесі. Вона володіє як рядом переваг, так і деякими недоліками, про які описано в іншій статті і почитати про це можна в ній.

Відео з перемикання швидкостей

Додатково можна почитати

 1. Чому не можна перемикати передачі на велосипеді стоячи на місці
 2. У чому різниця між тріскачками та касетами
 3. Види велосипедних касет. Конструкції та матеріали.
 4. Велосипедний ланцюг. Пристрій, маркування, ширина і правила підбору велоцепи
 5. Ззнос велосипедного ланцюга. Що це таке і як виміряти знос велоцепи.
 6. Як зменшити знос велосипедного ланцюга

Коментарі (5)

Коментарі

 • Екатерина 04.07.2022 01:29
  Спасибо за статью, очень понятно все объяснено!
 • Спортэк 20.04.2021 09:13
  Володимир 20.04.2021 09: 07. Так вони ж описані в розділах "Як нумеруються зірочки в системі і касеті (тріскачці) трансмісії" та " Які передачі і коли використовувати"
 • Володимир 20.04.2021 09:07
  Які рекомендовані передачі на гірському велосипеді з 3 зірками спереду і 7 ззаду ?
 • Спортэк 13.06.2017 08:51
  Оля, Вы правы в том, что каждый велосипедист сам подбирает комфортную для него заднюю звезду (в кассете).
  Все зависит от физической подготовки ездока, уклона горы и прочих нюансов. Со временем Вы сами поймете на какой комбинации звезд Вам удобно ездить на разных участках дорог.
  Главное сильно не перекашивать цепь, а то будет резко увеличиваться её износ.
 • Оля 12.06.2017 22:41
  Я наконец-то нашла схемку какие звездочки когда выбирать. Спасибо.
  Вопрос можно?.
  Как я поняла при езде в горку на передних звездах ставим самую маленькую звездочку - 1. А какую на задних. На схеме 1,2,3. Так какую из них 1,2 или 3. Или пробовать все и на какой удобнее ехать?

Залишити коментар

Всі поля обов'язкові до заповнення
Ви не представилися
Нам цікава Ваша думка
CAPTCHAОновити зображення
Ви неправильно ввели текст з картинки
Перед публікацією коментарі проходять модерацію