На початок сторінки

Україна, м. Миколаїв
Мережа магазинів "Дом Спорту"
вул. Троїцька (Кірова), 244

(068) 555-79-41

Магазин велосипедов "Спортэк" в Facebook
м. Миколаїв, Мережа магазинів "Дом Спорту"
(068) 555-79-41
Каталог Корзина 0

Як правильно мити і змащувати велосипедний ланцюг

Опубліковано:

Відредаговано: 11.04.2018

У попередніх статтях ми поговорили про влаштування велоцепі,о що таке знос ланцюга, як його вимірювати і як з ним боротися.

Одним з головних способів продовження життя всієї трансмісії (ланцюга і зірочок) є мийка, чистка і мастило ланцюга.

Розглянемо, як це робити.

Ланцюг обов'язково потребує мастилі. Але, і це найголовніше, змащувати потрібно тільки чистий ланцюг! В іншому випадку це не тільки марно, але часто навіть шкідливо.

Велоцепь в грязі

Мастило, спільно з брудом і піском, загусає і перетворюється в наждачку, яка ще більше заважає роботі ланцюга. Тим більше, що при цьому, велосипедисту доведеться витрачати додаткові сили на подолання посиленого тертя брудного ланцюга.

Як помити трансмісію.

Так, саме всю трансмісію – не тільки ланцюг, але і зірки в касеті ззаду, і передні зірки системи. Якщо помити тільки ланцюг та залишити зірочки брудними - це не сильно врятує їх від зносу.

Ланцюги можна мити, використовуючи два підходи:

 1. Мити прямо на велосипеді.
 2. Зняти з велосипеда та мити окремо.

Обидва підходи нормальні. Все залежить від забруднення ланцюга та працьовитості велосипедиста.

Взагалі вважається, що найкращий спосіб помити ланцюг – зняти її з велосипеда і кинути на 15-20 хвилин в пластикову пляшку з уайт-спіритом, час від часу збовтуючи пляшку. Він ідеально вичищає практично будь-який бруд, розмиваючи її у всіх місцях.

Так само можна використовувати керосин або бензин. В інструкціях до радянських велосипедів прямо вказувалося, що для промивання ланцюга її "знімають з велосипеда, очищають від пилу і бруду, промивають в керосині або бензині і витерают насухо". Обидва ці продукти добре розчиняють залишки старого мастила і бруду.

Як зняти ланцюг з велосипеда розглянуто в цієї статті.

Якщо знімати ланцюг лінь або ніколи можна помити її і, не знімаючи з трансмісії.

Найлегший і досить чистий спосіб-це скористатися машинкою для мийки ланцюга. Такі машинки бувають різних форм і виробників, деякі з яких наведених на малюнках.

Машинки та інші пристосування для мийки ланцюга

Останній саморобний варіант з зубних щіток найдешевший, простий і досить надійний. У нього крім вартості є ще один дуже великий плюс - його зручно брати з собою в поїздку. Легкий і займає мало місця. І хоча ефективність чищення у нього нижче, ніж у творінь китайської промисловості, іноді легше десять разів сполоснути щітки, ніж возити з собою або лагодити кволі машинки.

Загалом, кожен велосипедист сам вирішує, чим користуватися при митті ланцюга в залежності від своїх фінансових можливостей та лінощів. Хочеться зауважити, що шетки для такого приладу потрібно брати з жорсткою щетиною.

Що в машинку заливати?

Взагалі в комплекті з нею йде спеціальний миючий засіб. Вистачає його правда ненадовго, тому використовують ті ж уайт-спірит, керосин, бензин або інші дегризери. Дегризер (degreaser) - це спеціальний знежирюючий Склад, призначений для видалення бруду, жиру, масла.

Іноді буває, що бензин розчиняє корпусу машинок, навіть дивно з чого це їх китайці роблять. Та й взагалі, при роботі з бензином потрібно бути акуратним, чистити їм ланцюг можна тільки на вулиці, ну і, природно, не курити при цьому.

Існують спеціальні очищувачі ланцюга - різні миючі засоби спеціально підібрані для змивки старого мастила і розчинення бруду. Випускають їх не тільки в рідкому, але і в аерозольному варіанті. Ці кошти досить ефективні і добре очищають ланцюг від бруду, прості у використанні, але досить дорогі.

Часто задають питання: "Чи можна мити велосипедну ланцюг водою?". Звичайно можна. Вода взагалі найкращий розчинник бруду і всі миючі засоби роблять на її основі. Так само можна додавати в воду побутові миючі засоби, наприклад, господарське мило або Фері. Найголовніше дати ланцюга висохнути після миття.

Сильно забруднену ланцюг помити машинкою складно. Доведеться кілька разів міняти розчинник або воду.

Можна ще перед промиванням ланцюга машинкою взяти WD40 і продути їм кожну ланку. При цьому обов'язково закрийте гальмівні поверхні (ротор на дискових гальмах і гальмівну поверхню для ободів ободних гальм, щоб не забруднити їх. Врахуйте WD40 не мастило, а навпаки дегризер. Він видаляє з місць зчленування ланцюга нашарування старого бруду, тому після нього ланцюг обов'язково потрібно змастити.

Якщо його немає, використовуйте інші дегризери. Ще можна використовувати мастило силіконове Xado Mottec Universal. Воно також видаляє бруд з ланцюга.

Після чищення ланцюга машинкою обов'язково протріть ланцюг ганчіркою. У підсумку на ланцюзі не повинно залишитися бруду, піску та він повинен бути сухим. Щоб ланцюг нормально висох, особливо після використання води, залиште велосипед на деякий час на свіжому повітрі.

Тепер ланцюг потрібно змастити. Як це зробити ми поговоримо трохи нижче, а поки зупинимося на чищенні зірочок.

Чим і як мити зірки касети і системи велосипеда.

Для чищення зірок використовують як спеціальні, так і звичайні щітки, в тому числі і зубні, тільки з жорстким ворсом. Ми, звичайно, рекомендуємо користуватися спеціальними щітками, але можна і саморобними варіантами спробувати. Зубною щіткою тут буде важкувато-занадто у неї ворс короткий .

Чим і як мити касету при чищенні ланцюга

Є ще варіант використання спеціальної нитки, але це вже для сильних любителів.

Використання спеціальної нитки для чищення касети

При митті касети можна також використовувати різні розчинники і ті ж очищувачі, що і для мийки ланцюга. Пам'ятайте, Ваша головна мета – на зірках не повинно залишитися ніякого бруду.

Якє мастило вважається краще?

Мастило повинна бути досить рідкою, щоб легко проникати у важкодоступні місця - між роликами і осями ланок. При цьому воно не повинно звідти витікати і легко вимиватися водою.

У магазинах продаються різні види мастил. Найкраще використовувати спеціальні мастила для велосипедних і мотоциклетних ланцюгів. Можна змащувати і автомобільними маслами. Це часто дешевше, але не завжди краще. Все-таки автомобільні масла більш пристосовані для автомобілів, ніж для велосипедів.

Найбільш ефективні аерозольні варіанти мастил або рідкі.

Аерозольні мастила проникають в важкодоступні місця ланцюга, але при цьому часто потрапляють не туди, куди потрібно, на обода, покришки, ротори дискових гальм. При їх використанні потрібно прикривати Інші частини велосипеда, а при попаданні, куди не потрібно – швидко видалити.

Рідким мастилом можна точно капнути в змащуване місце – на ролик ланцюга і не забруднити Інші частини велосипеда. Але багато рідкі мастила на морозі густіють. Якщо взимку ви віддаєте перевагу теплу квартиру активним покатушкам, то цей мінус не має особливого сенсу.

Є ще двокомпонентні мастила. Це густа мастило розведена розчинником. В процесі змазування вона рідка і потрапляє куди потрібно. Після цього розчинник випаровується і мастило загусає. При цьому можливо її точне застосування, але потрібен час для висихання. Кататися можна через якийсь час, вказане на упаковці. Від десятків хвилин до декількох годин.

Особливо хочеться відзначити, що застосовувати густі мастила категорично не рекомендується. Доставити її в потрібне місце ланцюга не представляється можливим, а залишившись на ланцюзі, вона вбере в себе весь бруд і пісок і стане не мастилом, а абразивом.

Що потрібно змащувати в ланцюзі.

Що (які місця) змащувати в велоцепіЗмащувати потрібно труться частини під роликами.

Змащувати пластини і зовнішню частину ланцюга немає ніякого сенсу. Мало того, що одяг буде постійно бруднитися, так ще й мастило набере на себе вуличну бруд і пил, яка буде проникати всередину ланцюга, під ролики. Тому після змащення ланцюг повиненн залишатися сухим зовні.

Як змащувати ланцюг.

Найголовніше – перед змазуванням ланцюг повинен бути чистим і сухим. Якщо при чищенні ланцюга використовувалася вода - ланцюг обов'язково повинен просохнути.

Тут кілька методів:

 1. Змащуємо кожну ланку ланцюга, точково капаючи мастило на ролик. Це метод для терплячих байкерів. Змащувати потрібно не зовнішню частину ланок, а трохи на ролики.

 1. Прокручуючи ланцюг, капають на неї мастило по ходу руху зверху і знизу. Це значно швидше, але не завжди так ефективно як в попередньому випадку.

  Після цього прокручують ланцюг кілька разів, проганяючи її по всім зірочкам.

  Після змазування потрібно протерти ланцюг сухою ганчіркою, оскільки якщо на ній буде багато масла, при наступній поїздці вона збере весь бруд на собі.

 2. Можна ще й проварити ланцюг в маслі.

  Якщо ланцюг промивалася у воді - обов'язково дайте висохнути.

  При варінні розігріте масло проникає в усі "важкодоступні місця" і добре змащує всі ролики, піни і місця що труться між пластинами. Після такого варіння ланцюг виймають з ємності з маслом, дають злитися всьому зайвому маслу, остуджують, витирають насухо, а потім устанавлиивают на місце.

  Загалом, процес це трохи бруднуватий і, в залежності від використовуваного для змащення масла, може бути дуже смердючий.

  Наприклад, графітова мастило при сильному розігріванні дуже смердить і потім доведеться всю квартиру довго провітрювати. Так що краще це робити де-нибудт в гаражі на газовому пальнику або маленькому костерчику.

Як часто змащувати ланцюг

Тут все залежить від умов експлуатації велосипеда.

Якщо поїздки в основному відбуваються по асфальту і непильних дорогах, то рідкого мастила вистачить кілометрів на 300-500. Якщо ви ганяєте по бруду, лісових дорогах і під дощем або снігом мити і змащувати ланцюг потрібно після кожної поїздки. Причому бажано відразу. Змивати засохлу бруд складніше, ніж свіжу, та й ланцюг не встигне почати іржавіти.

Якщо ви бачите, що стара мастило почала вироблятися. Цей момент можна почути: ланцюг ще не скрипить жалібно, але вже почала попереджувально стрекотати.

Якщо вже чути скрип в ланцюзі – потрібно її мити і змащувати обов'язково.

При підготовці велосипеда до довгого зимового зберігання потрібно нанести на ланцюг більше мастила і з усіх боків ланцюга. Це особливо важливо, якщо байк буде зберігатися в неопалюваному приміщенні (неопалювальний гараж, горище, підвал, просто засклений балкон). Мастило зі всх сторін ланцюга захистить її від вологи та іржі. А перед сезоном катання зайву мастило потрібно буде видалити, щоб вона не чіпляла на себе бруд, пил та пісок з дороги.

Відео про чищення та змащення ланцюга

Що ще можна почитати про велосипедні ланцюги:

 1. Велосипедний ланцюг. Пристрій, маркування, ширина та правила підбору велоцепи
 2. Знос велосипедного ланцюга. Що це таке та як виміряти знос велоцепи.
 3. Як зменшити знос велосипедного ланцюга
 4. Як правильно визначити довжину і натяг ланцюга
 5. Як зняти ланцюг з велосипеда. Вичавка ланцюга - що це таке і як їй користуватися.
 6. Як захистити штани, спідниці, пальто і плащі від попадання в ланцюг велосипеда
 7. Як поставити злетіла ланцюг на велосипеді
 8. Захист велосипедного ланцюга і зірок. Рокринг.

Коментарі (0)

Коментарі

Поки немає коментарів

Залишити коментар

Всі поля обов'язкові до заповнення
Ви не представилися
Нам цікава Ваша думка
CAPTCHAОновити зображення
Ви неправильно ввели текст з картинки
Перед публікацією коментарі проходять модерацію